АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Открита бе нова хибридна централа за производство и съхранение на зелена енергия в община Оряхово, област Враца. Проектът се финансира от ОББ и германската "Фаренголд банк" (Varengold bank), съобщиха от дружеството за медиите.


В това видео ще разкажем за проведеното от нас метагеномно определяне на бактериите в български кисели млека. Ние идентифицирахме 108 бактериални вида, вкл. много полезни за хората млечнокисели бактерии.


Най-голямата част от енергията, използвана от домакинствата в ЕС през 2023 г., е отивала за отопление на жилищата - 62,5 на сто от крайното потребление на енергия в жилищния сектор. Енергията, използвана за отопление на вода, заема второ място в енергийния баланс на домакинствата – 15,1 на сто.


Фотоелектрическата централа (ФЕЦ) "Селановци" е с инсталирана мощност от 59,8 MWp и система за съхранение на електроенергия с капацитет 107,3 MWh.


От ИПИ посочват, че модел, в който местните данъчни приходи зависят почти изцяло от имотния пазар - през данък върху недвижимите имоти и върху възмездното придобиване на имущество, не може да гарантира адекватни собствени приходи на местната власт.


През 2023 г. домакинствата са представлявали 26,2 на сто от крайното потребление на енергия в ЕС. По-голямата част от крайното потребление на енергия на домакинствата в ЕС е покрито от природен газ - 29,5 на сто, и електроенергия - 25,9 на сто.


Според данните на ЕСО в диапазона от 10:00 до 11:00 часа сутринта в петък миналата седмица генерираната енергия от фотоволтаични централи е била с мощност от средно 2935 мегавата, а потреблението в системата - 2917 мегавата.


Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди новите цени в секторите "Електроенергетика" и "Топлоенергетика" за периода от 1 юли 2025 г. до 30 юни 2026 г. Средното увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители е 2,58 процента, а на топлинната енергия - 4,54 процента.


За да бъде стимулиран икономическия растеж на Германия, са заложени инвестиции в размер на 115,7 милиарда евро (134 милиарда долара) през 2025 г. и 123,6 милиарда евро през 2026 г. спрямо 74,5 милиарда евро през 2024 г.


Визитата на японската правителствена делегация в България идва в ключов момент, когато японското правителство отпуска средства за проекти в сферата на енергетиката за страните от Източна Европа. Съществен акцент в разговора бе поставен върху бъдещите инициативи на българската енергетика – нови ПАВЕЦ, проекти за съхранение на енергия, нови блокове в АЕЦ „Козлодуй“ и други.