АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Сред страните с най-големи икономики в ЕС през юни 2025 г. Индексът за икономическото доверие се влошава значително във Франция (-3,4 пункта), следвана от Испания (-1,4) и Германия (-0,8), докато се подобрява в Полша (+1) и остава като цяло стабилен в Италия и Нидерландия (+0,2 за всяка).


Индексът на потребителските цени се покачва до 2,2 на сто през юни след 2 на сто през май. Икономисти очакваха инфлацията да остане без промяна.


Заявленията за помощи при безработица намаляват с 10 000 до 236 000, исторически най-ниското ниво, съобщи министерството на труда. Седмичните молби за помощи при безработица се разглеждат като индикатор за съкращенията на работни позиции в САЩ.


4,14% безработица нарежда областта след София, Варна, Бургас и Габрово. Нивото на безработица за страната е 5,11 процента.


Засегнатите превозни средства са всички, оборудвани с въздушни възглавници, считани за рискови на остров Корсика и френските отвъдморски департаменти и територии, както и автомобили, произведени преди 2011 г. в континентална Франция, с изключение на Корсика.


Той ще се дължи основно от европейските инвестиции и вътрешното потребление, при условие, че глобалната и европейската икономическа среда не се влошат рязко. Вътрешното потребление се очаква да остане сравнително стабилно, подкрепено от устойчиво ниска безработица и прираст на доходите, който е вероятно да се забави спрямо предходни години.


Годишната класация на IMD, оценява страните по четири стълба: икономическа ефективност, правителствени политики, бизнес среда и инфраструктура. България получава добри оценки за макроикономическа стабилност, с ниска инфлация, балансиран текущ баланс и едно от найниските нива на безработица в ЕС.


Към края на май 2025 г. регистрираните безработни в страната са 144 959, а равнището на регистрирана безработица е 5.11%[1]. Това представлява спад от 0.33 процентни пункта спрямо същия месец на предходната година.


Най-високо е нивото на безработицата през април в Испания (10,9 на сто), Финландия (9,1 на сто) и Швеция (8,5 на сто). Най-ниско е в Чехия и Малта (по 2,7 на сто), в България и Полша (по 3,3 процента), и Германия (3,6 на сто). Данните са сезонно изгладени.


В началото на 2023 г. са отчетени най-ниските стойности на безработицата на месечна база от 15 години насам. През май 2020 г. равнището на безработица бе 11,5% поради блокирането на производството, а след това през май 2022 г. спадна до 5,7%.