АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през изминалата седмица се понижава с 0,14 на сто до 2,175 пункта.


Индексът на Организацията по прехрана и земеделие (ФАО), който проследява най-търгуваните в световен мащаб хранителни стоки, достигна средно 121,4 пункта през август срещу ревизирани 124,0 за предходния месец, съобщи днес ФАО.


Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, тази седмица се повишава с 0,93 на сто до 2,164 пункта.


Общият баланс на натрупаните поръчки е надолу - до минус 21 пункта, в сравнение с минус 15 пункта през юли. Индексът на натрупаните чуждестранни поръчки задълбочи спада си до минус 15 пункта през август, докато през юли бе на равнище от минус 5 пункта.


При някои от дейностите по ремонт на ВиК инфраструктурата в Бургас има забавяне, а средствата от държавната хазна трябва да бъдат използвани до края на тази година според изискванията на финансовото министерство.


Индексът на цените на производител в селското стопанство за второто тримесечие на 2023 г. се понижава с 6.4% спрямо същото тримесечие на 2022 г. в резултат на понижение на индекса на цените на продукцията от растениевъдството с 19.5%, докато при индекса на продукцията от животновъдството се наблюдава повишение с 14.8%.


На месечна основа индексът на потребителските цени се повишава с 0,3 на сто спрямо юни. Това е най-ниското годишно увеличение на потребителските цени в страната от 11 месеца.


В друг официален доклад се посочва, че производствените цени са продължили низходящата си тенденция и през юни. Индексът на потребителските цени е скочил с 4,3 на сто на годишна основа през юли, което е по-бавен темп от регистрираните 4,5 на сто през юни.


Според сезонно неизгладени данни, през юни индексът на продажбите на дребно регистрира годишен растеж от 6,8 на сто, след повишение с 6,1 на сто през май.


Индексът на потребителското доверие е бил 85 пункта през юли, както и през юни. Той обаче е останал доста под дългосрочната средна стойност от 100 пункта. Оценката на домакинствата за бъдещата им финансова ситуация се е подобрила през юли, като съответният индекс се е повишил до -13 пункта спрямо -15 пункта.