АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции (СОАПИ) и Югоизточен дигитален иновационен хъб /ДигИхъб/ ще си съдействат за подобряване на бизнес средата в градовете София и Бургас, както и за привличане на потенциални инвеститори.


Ново проучване показва, че според 52% от мениджърите на компании, които са направили значителни инвестиции и са открили нови работни места през последните четири години, инвестиционният климат в България е добър, а една трета от тях го определят като отличен.


„За тази година са планирани още три големи инвестиции на територията на индустриална зона Марица на обща стойност около 100 милиона лева“, съобщи Пламен Панчев, създател и изпълнителен директор на Тракия икономическа зона.


Заложено е в директния ѝ обхват да бъдат включени 10-те най-големи града и още 40 по-малки градски общински центъра в страната. Програмата ще финансира и мерки в областите, които ще бъдат засегнати от прехода към неутрална икономика. На този етап това са Перник, Кюстендил и Стара Загора.


През януари и февруари китайските нефинансови преки инвестиции в чужбина са били 99,38 милиарда юана (15,36 милиарда долара), което представлява спад от 7,9% в сравнение със същия период на миналата година, предава Радио Китай.


Хърватският премиер каза, че правителството ще преследва две цели - първо, използване на фонда за възстановяване, бюджета на ЕС и частни инвестиции за връщане към икономически растеж, и второ, връщане към рамката от 2017-2019 г., когато правителството е постигнало излишък.


3 стълба са залегнали в програмата: 500 км нови магистрали и скоростни пътища, саниране на жилища за 120 хил. семейства, инвестиции в иновации, реформиране на съдебната система, включително чрез нови промени в Конституцията.


Целта на капиталовата субсидия е най-вече да финансира разходи за строителство, ремонти, придобиване на материални активи. Важно е да се подчертае, че в тази сума не влиза финансирането по европейски проекти, което през последните години съставлява немалка част от разходите на общините за този тип инвестиции.


Общата прогнозна стойност на концесията е 10 810 246 лв., а от инвеститора се изискват задължителни инвестиции в строителство, рехабилитация и закупуване на активи, в размер не по-малко от 2 848 000 лв. без ДДС за срока на договора.


Тези средства са 4 пъти повече от инвестираните през 2019 г. – малко над 37 млн. лв., и над 6 пъти повече от 2018 г., когато са вложени 24 млн. лв.