АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


При сравнението между отделните райони за планиране, очевиден лидер е Югозападният, който сдържа и столицата. За деветте години от 2010 г. насам районът се сближил със средните за ЕС-27 стойности с 12 пункта, до 47% от средноевропейския БВП на човек от населението.


Швеция, Гърция, България, Кипър, Финландия, Португалия и Нидерландия са държавите с най-добри резултати по отношение на разходите, докато Унгария, Чехия, Малта, Латвия и Естония имат най-висок процент на инвестиции по линия на политиката на сближаване, разпределени за проекти.


Между 2010 г. и 2019 г. жилищната площ в София нараства с 6%, докато за същия период населението на общината е нараснало само с 2,5%. Данните сочат още, че естественият прираст на столицата е отрицателен, а механичният намалява през последните 10 години.


И седемте проекта са извън столицата, като три от тях се осъществяват във високотехнологични производства и услуги. Амбицията на МИ е до края на първата третина на 2021г. да сертифицира проекти за близо 600 млн.лв.


Комисията предложи да се даде възможност за допълнителни инвестиции от 8 милиарда евро в следващото поколение суперкомпютри и квантови технологии.


Цялата инвестиционна програма е с финансово осигурена. Средствата за основните обекти е гарантирано както от европейските програми, така също чрез целеви субсидии и с общински средства.


На 15 февруари 2021 г., за първи у нас стартира прием по мярката „Информиране в държавите членки“ от НППЛВС. Освен това до 19 февруари в ДФ „Земеделие“ се приемат заявления за предоставяне на финансова помощ по мярка „Инвестиции в предприятия“ от НППЛВС 2019 – 2023 г.


В рамките на новия Инструмент на ЕС за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество (ИССРМС) за периода 2021—2027 г. ще бъдат отпуснати до 7 милиарда евро за изпълнението на програмата, което би могло да мобилизира до 30 милиарда евро частни и публични инвестиции в региона през следващото десетилетие.


В следващите шест години над 12 млрд. лева трябва да направят България по-добро място за живот, възстановено от кризата, породена от пандемията.


През 2019 г. жените в ЕС на възраст над 65 години получават пенсия, която е средно с 29% по-ниска от тази на мъжете. С течение на времето обаче разликата намалява и сега е почти 5 процентни пункта (п.п.) по-ниска в сравнение с 2010 г. (34%).