АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Италиански инвеститори подготвят проект, който има за цел създаването на интермодални терминали, които да направят логистиката между България и европейските пазари по-ефективна и устойчива.


В момента се водят преговори с турски и чуждестранни инвеститори, заяви в интервю за Блумбърг в кулоарите на изложението и срещата на върха за ядрени електроцентрали в Истанбул Антон Дедусенко, председател на борда на директорите на дъщерното дружество на "Росатом", отговорно за АЕЦ "Аккую".


Най-високо е нивото на безработицата през април в Испания (10,9 на сто), Финландия (9,1 на сто) и Швеция (8,5 на сто). Най-ниско е в Чехия и Малта (по 2,7 на сто), в България и Полша (по 3,3 процента), и Германия (3,6 на сто). Данните са сезонно изгладени.


Европа може да осигури до 40 процента от финансирането, като ще има възможност и за участие на външни инвеститори в проектите. Единият от проектите е с мощност 800 мегавата, колкото е настоящата мощност на ПАВЕЦ "Чаира".


Международен форум във Виена отново събира стартъп компании и инвеститори. От 8 до 16 май Виена отново ще се превърне в притегателен център за международната стартъп сцена.


AI, биотехнологии и криптовалути са сред водещите сектори за българските инвеститори. Анализ на платформата Freedom24 разкрива инвестиционните тенденции у нас.


Френските компании са сред водещите инвеститори в България, като преките инвестиции от Франция възлизат на 1,5 млрд. евро. На срещата беше представено последното проучване на Френско-българската търговска и индустриална камара, според което френските компании, опериращи у нас, дават положителна оценка на бизнес средата, като повечето от тях разширяват производствата си в България.


Курсът се води от инструктори от Техническия обучителен център на щатската Комисия за ядрено регулиране, а в обучението участват 30 експерти от ядрените регулатори на България, Украйна, Словакия, Словения и Швеция.


Министър-председателят на Швеция Улф Кристершон заяви, че планира да увеличи разходите си за отбрана до 3,5 %БВП на страната до 2030 г. Това е значително по-голямо увеличение, което да бъде постигнато в рамките на по-кратък срок, спрямо досегашните планове за най-голямото превъоръжаване на страната от Студената война насам.


Тези средства са от резервите й в чуждестранна валута, като целта е да се облекчи пазарния натиск и да се стабилизира турската лира, потвърди управителят на банката Фатих Карахан на онлайн конференция с международни инвеститори във вторник, съобщи "Тюркийе тудей".