АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Сред глобалните предизвикателства, пред които сме изправени, е започналата структурна промяна на световния енергиен баланс. И въпреки че петролът и природният газ ще продължат да играят съществена роля в него, то изместването на акцентите в глобалната икономическа система не може да бъде пренебрегнато.


Финансовата криза през 2009 година, когато най-силната европейска икономика се сви с 5,7%, засега е най-големият икономически спад в историята на Федералната република.


Цените на жилищата са се увеличили в 23 държави-членки и са намалели в четири, като най-високи са били повишенията в Естония (+ 105,1%), Унгария (+ 92,2%), Люксембург (+ 90,5%), Латвия (+ 83,6%) и Австрия (+ 81,3% ). Намаления се наблюдават в Гърция (-31,0%), Италия (-15,5%), Кипър (-7,7%) и Испания (-4,5%).


Икономическата криза, причинена от пандемията и ограничителните мерки за преодоляването й, постави огромно предизвикателство пред всички публични политики.


Мненията на Управляващите дружества (УП) и Пенсионните осигурителни дружества (ПОД) са поравно разпределени между задоволителна и незадоволителна оценка, показва проучването на Министерството на финансите.


Те генерираха в пловдивската икономика инвестиции на стойност над 100 млн. лева. Кризата с коронавируса не е затворила нито едно от 180-те предприятия, които вече работят в "Тракия икономическа зона", част от тях инвестират и разширяват дейността.


Куба се готви за мащабна парична и икономическа реформа. Не става дума само да се обединят двете местни валути: когато кубинското правителство задейства от 1 януари тази реформа, обявена преди години, то ще предприеме и мащабна промяна на икономиката на страната.


По данни на одринската Търговско-икономическа палата около 4500 клиенти от България посещавали пазара в петъчните дни преди затварянето. При всяко идване българите купували стоки по за около 150 евро на човек, което прави 675 хиляди евро /около 6,5 милиона турски лири/ дневна печалба .


Настоящата пандемична криза на COVID-19 и икономическото спиране поради санитарни мерки доведоха до безпрецедентно нарастване на броя на отсъстващите от работа работници и увеличен брой загубени работни места. Очакваната загуба за среден доход от заетост на ниво ЕС е -5,2% през 2020 г. в сравнение с 2019 г.


За месеците юли, август и септември най-висок растеж отчитат: Франция - 18.7%, Испания - 16.7%, Италия - 15.9%, Португалия - 13.3% и Малта - 12.7 процента. А най-нисък: Гърция - 2.3%, Финландия и Естония - по 3.3% и Литва - 3.8 на сто.