АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Виена получава същите оценки като швейцарския град Цюрих, следвани в класацията от австралийския Мелбърн и Женева в Швейцария. В "Global Liveability Index 2025", изготвен от подразделението за изследвания и анализи на "Икономист груп" (Еconomist Group).


Доц. Ивайло Михайлов - икономист и преподавател в Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров" коментира конвергентния доклад за България.


Общото намаление на прогнозите ни за растежа за 2025 г. и 2026 г. възлиза на 0,8 проценти пункта, заяви главният икономист на Международния валутен фонд Пиер Оливие Гуринчъс по време на представянето на пролетното издание на доклада "Преглед на световната икономика" (World Economic Outlook).


През четвъртото тримесечие на 2024 г. тя нарасна по-бързо от очакваното, с реално 3,4% в сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 г. "Вследствие от това развитие за цялата 2024 г. също се очерта по-висок растеж от 2,8% според предварителните данни на НСИ", коментира главният икономист на ОББ Емил Калчев.


"Икономист" се опитва да направи някои изчисления. Започва се със стойността на брутния вътрешен продукт (БВП) на Гренландия, който през 2021 г. е 3 милиарда долара, тоест капка в морето спрямо над 27,3 трилиона долара на САЩ.


Високият ръст на заплатите е свързан главно с високата инфлация през последните години, казва Петер Хайн ван Мюлиген, главен икономист в Статистическата служба на Нидерландия. В резултат на това покупателната способност на работниците се влоши много рязко и това беше основен проблем за синдикатите.


ЕЦБ ще "излезе в лятна ваканция без ново понижение на лихвата", според Фрици Кьолер-Гайб, старши икономист в германската държавна банка Ка Еф Ве (KfW).


"Причината, поради която смятаме, че инфлацията ще спадне(...)през идната година, е, че настоящата е последната, през която наблюдаваме съществено увеличение на заплатите. Повишаването им ще продължи, но с по-нормални (темпове - бел. ред.)", заяви главният икономист на ЕЦБ в рамките на лекция, която изнесе в Неапол.


Сингапур, Дания и САЩ са най-добрите места в света за правене на бизнес, според класацията за бизнес средата на "Икономист интелиджънс юнит" (Economist Intelligence Unit), цитирана от Си Ен Би Си.


"Икономист" представя оценките си в своеобразен "икономически петобой", в който награждава със златен, сребърен или бронзов медал страните според представянето им във всяка от петте дисциплини: търсене, дълг, демография, декарбонизация, "разкачване" от авторитарните икономики.