АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Сред ключовите за българската икономика области са бизнес среда, енергетика, човешки ресурси, капиталов пазар, европейски политики и инвестиции. За основен национален приоритет беше обявено приемането на България в ОИСР и Шенгенското пространство, включително и активна работа за по-скорошното включване на България в Еврозоната.


Ангажиментът за екологосъобразно потребление е част от Европейския пакт за климата, който е инициатива, обхващаща целия ЕС, с която хората, общностите и организациите се приканват да участват в действия в областта на климата и да изграждат по-екологосъобразна Европа. С подписите си дружествата обещават да ускорят своя принос към прехода към екологосъобразна икономика.


Малките и средните предприятия са в основата на европейската икономика: те наброяват около 24 милиона и съставляват 99% от всички компании в ЕС. Тези предприятия произвеждаха над половината от БВП на ЕС и предлагаха работа на около 100 милиона души преди началото на пандемията.


Финансовата криза през 2009 година, когато най-силната европейска икономика се сви с 5,7%, засега е най-големият икономически спад в историята на Федералната република.


С новата администрация във Вашингтон и срещата на върха между ЕС и САЩ, планирана по-късно тази година, Европейският парламент казва, че е време да се поднови трансатлантическото партньорство - от борба с пандемията Covid-19 и възстановяване, до изграждане на устойчива, неутрална към климата икономика и укрепване на демокрацията по света.


В светлината на резултатите от четвъртото тримесечие централната банка посочи, че се придържа към предишната си оценка, че втората по големина икономика в еврозоната се е свила с 9% през 2020 г.


В края на 2020 г. американската икономика загуби работни места за пръв път от осем месец, тъй като САЩ бяха засегнати много тежко от последната вълна на коронавирусната пандемия, което принуди редица бизнес отново да затворят врати и да съкратят свои служители, показват данни на Министерството на труда.


Първо, трябва да се увеличи добивът на петрол; второ, хората да се пренасочат от спестяване към потребление. Финансовият експерт Александър Осин смята, че реалният БВП на Русия може да стигне нивото от 2019 г. за година - година и половина, тоест към края на 2021 или средата на 2022 г.,


Експерт от ИПИ: Въпреки административната тежест антикризисните мерки са спасили много бизнеси от фалит. Икономистът смята, че изходът от кризата е рестарт на инвестиционния процес. Той даде за пример IT сектора, където през изминалата 2020 г. са създадени над 7500 работни места.


Икономистите и анализаторите се надяват, че няма да им се налага да преразглеждат прогнозите си толкова често, колкото през 2020 г., когато правителствата редуваха налагането на строги карантини за борба с пандемията и отслабването на ограниченията - само за да бъдат принудени да се върнат отново към строги мерки от яростната втора вълна.