АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През юли руската прокуратура поиска да се изземат от основния собственик на "Южуралзолото" Константин Струков всички акции и дялове в 11 компании, включително "Южуралзолото", най-голямата компания за добив на злато в страната, и да се превърнат в държавни активи.


Справка в националната статистика показва, че през 2023 г. средната цена на сделките с ниви в България е била 1607 лева за декар или с 12,5 на сто повече в сравнение с 2022 година.


Примирието в Близкия изток изигра основна роля за спада в цената на златото, наблюдаван през втората половина на месец юни. Цената на златото се понижи с приблизително 5-5,5% през втората половина на месец юни, поевтинявайки от 3450 долара за тройунция до нива между 3255 и 3270 долара.


Средната цена на жилищата в Шумен за първото тримесечие на 2025 г. достига 1 271 €/кв.м, което представлява ръст от 11.3% спрямо същия период на предходната година. С тези стойности, Шумен заема 5-то място в страната по цена на жилищата, веднага след София, Пловдив, Варна и Бургас.


Три български червени вина спечелиха Големи златни медали на Международния винен конкурс Concours Mondial de Bruxelles (СМВ), други 17 проби извоюваха златни медали, а за сребърни отличия се пребориха 13.


Краставиците в София например могат да се купуват между 2 и 7 лева на дребно, но това не означава, че трябва да плащаме скъпата цена и да купуваме от най-близкия ни магазин, съветват от ДКСБТ.


Изострянето на конфликта между Израел и Иран прекъсна низходящия ценови тренд на зърнените пазари. В Чикаго пшеницата с доставка през юли се повишава с 14 долара до 235 долара за тон. Във Франция също има скок - с 9 евро до 206 евро за тон. В Украйна обаче се наблюдава спад с 2 долара до 228 долара за тон, а Русия остава на старата цена от 225 долара за тон.


Глобалното търсене на петрол ще продължи да расте до края на текущото десетилетие, въпреки че при най-големия световен вносител, Китай, ще достигне пика си през 2027 г., тъй като по-евтиният бензин и по-бавното навлизане на електрическите превозни средства в САЩ подкрепят потреблението на черно злато, съобщи МАЕ.


Пазарът е разтревожен от военна ескалация в Близкия изток и евентуални прекъсвания на доставките на петрол от региона. Франс прес представя някои обяснения за ръста на цените на черното злато.


Най-големия пазар в Румъния - „Обор“ в Букурещ, килограм ягоди местно производство се продават за 16,90 леи (6,76 лв). Другите предпочитани сезонни плодове с марка Румъния - черешите, продължават да поддържат висока цена и стигат до 40 леи (16 лв) за килограм.