АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ОПЕК+ може да обмисли запазването на сегашното съкращаване на добива на петрол от 1 януари на заседанието си идната неделя (1 декември). Това заяви пред Ройтерс енергийният министър на Азербайджан Парвиз Шахбазов. Картелът вече отложи решението за увеличение на добива на фона на опасенията за търсенето.
Алтернативните суровини, които да съответстват на свойствата на руския петрол, ще бъдат смеси от суровини от Латинска Америка, Саудитска Арабия и Северно море, заяви Дундр. Дори след пълното преминаване към неруски доставки, Зденек Дундр каза, че тръбопроводът "Дружба", който пренася руския суров петрол на Запад, ще остане пълен с петрол и готов като резервен вариант.
Светът ще потребява 104,03 милиона барела дневно през 2024 г. след 102,21 милиона барела през 2023 г., за 2025 г. ОПЕК предвижда световното потребление да е 105,57 милиона барела дневно.
През октомври продаденото количество злато е със 78 на сто по-високо спрямо същия период на 2023 г., отчита българското дружество. През октомври на месечна база обемът на продаденото злато се е увеличил с 64 на сто.
Рафинерията STAR вече е възобновила закупуването на Уралс за доставка в края на октомври, рафинериите на турската компания Tupras също са увеличили покупките на руски петрол този месец поради по-малко налични алтернативи в Средиземно море, казаха още те.
Модерните златотърсачи не се опитват да добиват самородно злато, а просто купуват ценния метал. Те влагат парите си в инвестиционно злато, тъй като са убедени, че по този начин ще ги защитят във времена на геополитически конфликти и на висока инфлация.
В своя най-нов месечен доклад за състоянието на петролния пазар ОПЕК предвижда, че търсенето на петрол ще се повиши с 1,9 млн. барела на ден през тази година. Това представлява понижение спрямо прогнозата за ръст от 2,03 млн. барела дневно, представена през миналия месец.
Обяснението за впечатляващия ръст се крие най-вече в засилващото се търсене в трите основни пазара за злато – Китай, Индия и САЩ, коментира в съобщение до медиите Макс Баклаян, изпълнителен директор на борсата за ценни метали "Тавекс" (Tavex).
Чехия е похарчила пет пъти повече за руски нефт и газ, отколкото за помощ за Украйна. Заедно с Унгария и Словакия те се възползваха от дерогацията си от забраната на ЕС на внос на руски петрол, за да запазят и дори да увеличат покупките на руски суров петрол след руската инвазия в Украйна.
Приходите от износ на петрол и газ на Русия от януари до септември се очаква да нараснат с 49 на сто на годишна база до 8,3 трилиона рубли (89,4 милиарда долара) благодарение на по-високите цени на петрола и по-слабата рубла, показват данни от предварителни прогнози.