АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Според регистъра на Департамента по земеделие от 0,22% от общата обработваема земя през 2003 г. днес органичното земеделие е достигнало 5,87%. Целта ни е до 2025 г. да се стигне до 7,5%. През 2003 г. броят на органичните фермери е бил 85, докато днес те са достигнали до 1500.


В България се добиват 400 кг царевица от декар, а в Гърция 2 тона, което показва разликата между поливно и неполивно земеделие. „Не може да правим компромис и апелирам да се мобилизираме и максимално да бъдат реализирани проектите в сектора“, каза министър Вътев.


Фирма „Ню проджектс консулт“ осъди Държавен фонд „Земеделие“ за отрязани 766 000 лв. по програмата за доставка на плод в училищата и детските градини в страната. Това става ясно от решение на Административен съд – София град от 28 юни 2023 г.


Индексът на Организацията по прехрана и земеделие (ФАО), който проследява най-търгуваните в световен мащаб хранителни стоки, достигна средно 121,4 пункта през август срещу ревизирани 124,0 за предходния месец, съобщи днес ФАО.


Броят на новосъздадените работни позиции от частния сектор, без сектор земеделие, са се увеличили със 187 000 през юли, оставайки под прогнозите на "Дау Джоунс" (Dow Jones) за повишение с 200 000. Данните за юни бяха ревизирани надолу, като сега показват ръст на новите работни места със 185 000.


Тези топ 5 проблема в българското земеделие, посочиха координатори и сътрудници от цялата страна, членове на Националната асоциация на зърнопроизводителите /НАЗ/, на семинар в Добрич по време на второто издание „Дни на полето в Добруджа 2023“.


През 2023 г. бяха обявени 2 приема по схемата като приетите заявления са общо 36 802, от които 35 364 са допустими за подпомагане. Във връзка с наличен остатъчен ресурс, УС на ДФ „Земеделие“ взе решение за увеличение на прилаганите ставки по предложение на Министерство на земеделието и храните.


Позицията в защита на производителите на етеричномаслени култури на България бе представена от министъра на земеделието и храните Кирил Вътев на заседанието на Съвета по земеделие и рибарство, което се проведе на 26 и 27 юни в Люксембург.


Бартерът е бил договорен през 2021 г. за петрол, внесен през 2012 г., но размяната е била отложена след безпрецедентният недостиг на долара в Шри Ланка миналата година, когато икономиката на страната затъна в най-тежката финансова криза от седем десетилетия.


Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев ще участва днес и утре в заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Люксембург. Сред основните теми, които ще дискутират министрите на земеделието на ЕС, са предложението за Регламент за устойчивото използване на продукти за растителна защита, както и въпроси, свързани с търговията в селското стопанство.