АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През май средните нетни заплати са нараснали в селското стопанство, горското стопанство и рибарството, други услуги, преработвателната промишленост, хотелиерството и хранителните услуги, водоснабдяването, управлението на отпадъчните води, управлението на отпадъци и подобни дейности, търговията на едро и дребно, поддръжката на моторни превозни средства и мотоциклети.


Печалбата на банковата система у нас е в размер на 1,6 млрд. лв. към 31 май, което е със 78 млн. лв. (5,2 процента) повече спрямо отчетената за първите пет месеца на миналата година, съобщават от БНБ.


Общата сума на всички заеми на домакинствата (и НТООД), отпуснати от банките у нас, достига 50,051 млрд. лева към края на май, като нараства с 20,7 на сто на годишна база. За сравнение, към края на петия месец на миналата 2024 година сумата по кредитите е достигала 41,479 млрд. лева.


Хотелите и комплексите предлагат все по-привлекателни заплати, а работещите от другите държави са заети основно на рецепциите и обслужват клиенти от съответната страна заради езиковите познания.


Областта се характеризира с висока гъстота на пътната мрежа, но железопътната мрежа е сред най-слабо развитите в страната. Усреднените нива на местните данъци са близки до средните.


Според проучването, към май 2025 г. разходите за живот на четиричленно семейство в Истанбул възлизат на общо 91 722 турски лири (4000 лева), отбелязвайки значителен ръст спрямо сумата от 61 523 турски лири, изчислена през май 2024 г. За покриване на разходите за живот в Истанбул са нужни над четири работни заплати.


Към 30 април 2025 г. печалбата на банковата система е в размер на 1.3 млрд. лв. – със 110 млн. лв. (9.1%) повече спрямо отчетената за първите четири месеца на 2024 година


Статистиката показва, че най-високи заплати за периода януари-март са получавали работещите във финансовата сфера и далекосъобщенията. Там средномесечните възнаграждения са били между 3 475 и 4 452 лева.


Асоциацията на банките в България проведе обстоен анализ на съвременните тенденции при развитието на банковите услуги у нас и в ЕС. Фокусът попада върху съпоставими по територия, население и ниво на икономическо развитие държави в ЦИЕ.


Основната идея на програмата „Половината от нас“ е държавата да заплати половината от сумата за реновирането на дадено жилище, така че то да бъде безопасно при земетресение. Хиляди жилища в Истанбул са ремонтирани със средства от програмата, като някои от обитателите им вече са се завърнали в обновените си домове, отбелязва „Дейли сабах“.