АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


За периода средното възнаграждение е 1820 лв. и намалява спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г. с 1,6 процента. В обществения сектор средната брутна месечна работна заплата е по-висока от средната за областта с 8,2 на сто и с 12,3 процента в сравнение с частния сектор.


През 2023 г. лицата във възрастовата група между 50 и 74 години, получаващи пенсия и продължаващи участието си в трудовия живот е малко над 150 хил. души, от които почти 95 хил. продължават да работят по финансови причини, а малко над 47 хил. от тях посочват, че остават на пазара на труда заради желанието си за работа и социално ангажиране.


През 2024 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) за България беше с 26% под средното за Съюза (или 74% от средноевропейското ниво), докато в Люксембург беше с 41% над средноевропейското (или 141% от осредненото ниво), показват последните данни на официалната европейска статистика Евростат, оповестени в сряда.


Най-високи нива на цените са отчетени в Дания (143% от средното за ЕС), Ирландия (138%) и Люксембург (133%). Най-ниско е равнището на цените в България (60% от средното за ЕС), Румъния (64%) и Полша (72%), според експресните оценки за 2024 година.


Близо половината от българите биха сменили работата си за по-висока заплата и бонуси сочи регионално проучване на wherewework.То обхваща пет държави - България, Гърция, Румъния, Молдова и Унгария, и има за цел да насърчи прозрачността и информираността между работодатели и служители.


Според хотелската верига "Грифид" с 8 хотела на Златни пясъци и с почти четвърт век история, работещи във веригата, вече не са само от страни с по-нисък жизнен стандарт от България като Индия, Индонезия, Киргизстан, Турция, Украйна, но и от страни в ЕС - Белгия, Германия, Италия, Литва, Люксембург, Португалия, Румъния, Франция.


През първото тримесечие на 2025 г. средната месечна работна заплата за област Стара Загора e 2051 лв. и намалява спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г. с 32 лв., или с 1,5 процента.


Статистиката показва, че най-високи заплати за периода януари-март са получавали работещите във финансовата сфера и далекосъобщенията. Там средномесечните възнаграждения са били между 3 475 и 4 452 лева.


Медианната нетна заплата за февруари е 1332 евро, което означава, че половината от заетите жители на Загреб са спечелили по-малко от тази сума, а половината са спечелили повече.


Доходите продължават да се повишават значително и стандартът на живот расте, което отрежда на областта второто място в тази категория (веднага след столицата). Средната годишна брутна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение достига 19,0 хил. лв., а средната месечна пенсия – 831 лв. (при 784 лв. в страната).