АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През 2023 г. лицата във възрастовата група между 50 и 74 години, получаващи пенсия и продължаващи участието си в трудовия живот е малко над 150 хил. души, от които почти 95 хил. продължават да работят по финансови причини, а малко над 47 хил. от тях посочват, че остават на пазара на труда заради желанието си за работа и социално ангажиране.


Близо половината от българите биха сменили работата си за по-висока заплата и бонуси сочи регионално проучване на wherewework.То обхваща пет държави - България, Гърция, Румъния, Молдова и Унгария, и има за цел да насърчи прозрачността и информираността между работодатели и служители.


Страните, произвели най-много бира, са Китай, САЩ и Бразилия, според нов доклад на германската компания за търговия с хмел "БартХаас" (BarthHaas). Въпреки че през 2023 г. Китай запазва първата си позиция като най-голям производител с дял от 19,1%, спрямо 2022 г. страната е произвела с 0,4% по-малко бира - 359,08 млн. хектолитра.


През първото тримесечие на 2025 г. средната месечна работна заплата за област Стара Загора e 2051 лв. и намалява спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г. с 32 лв., или с 1,5 процента.


Статистиката показва, че най-високи заплати за периода януари-март са получавали работещите във финансовата сфера и далекосъобщенията. Там средномесечните възнаграждения са били между 3 475 и 4 452 лева.


Медианната нетна заплата за февруари е 1332 евро, което означава, че половината от заетите жители на Загреб са спечелили по-малко от тази сума, а половината са спечелили повече.


Доходите продължават да се повишават значително и стандартът на живот расте, което отрежда на областта второто място в тази категория (веднага след столицата). Средната годишна брутна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение достига 19,0 хил. лв., а средната месечна пенсия – 831 лв. (при 784 лв. в страната).


По данни на статистическия институт Монстат през март средната нетна работна заплата се е увеличила с 21,6% спрямо същия месец на миналата година.


Това представлява 50 на сто ръст на възнагражденията на изпълнителните директори в реално изражение спрямо 2019 г., като надхвърля с 56 пъти увеличението на средните възнаграждения на служителите за същия период - с 0,9 на сто.


„Вие не заслужавате сегашното си увеличение на заплатите от 79% и затова сме тук – защото не вие решавате вместо нас, а ние ще решаваме вместо вас. Уважаеми работници, нека вземем решение народните представители да бъдат на минимална работна заплата до следващото увеличение на минималната работна заплата“, каза председателят на ССМ Слободан Трендафилов.