АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Като причина за отмяната на търговските преговори Тръмп посочи планираното от Канада въвеждане на цифров данък върху бизнеса на американските компании.


От ИПИ посочват, че модел, в който местните данъчни приходи зависят почти изцяло от имотния пазар - през данък върху недвижимите имоти и върху възмездното придобиване на имущество, не може да гарантира адекватни собствени приходи на местната власт.


Законопроект, който цели разрешаване на проблемите с прекъсванията на електроснабдяването в редица населени места в страната, е изготвило Министерството на енергетиката. Това каза енергийният министър Жечо Станков на парламентарния контрол в Народното събрание, където му бяха зададени три въпроса, свързани с честите прекъсвания на електроподаването в общините Кочериново, Разлог и Петрич.


Въвеждат се ясни правила, което означава, че "когато цените на едро падат, доставчиците ще бъдат задължени по закон да прехвърлят тази промяна на клиентите", уверява федералното правителство. Една от целите е да се намалят разходите за електропреносната мрежа.


8 юли - на тази дата Съветът по икономически и финансови въпроси на ЕС (Екофин) ще одобри окончателното решение за приемане на България в еврозоната. ЕП ще приеме становище по въпроса — акт с консултативен характер, но с голямо политическо значение. Официално ще бъде обявен и фиксираният курс на лева към еврото, който по закон е 1 евро = 1,95583 лева.


Тази година кампанията ще се проведе в общо 10 български града. След Враца, инициативата ще продължи в Карлово на 10 май, в Пловдив на 11 май, Кюстендил – 18 май, Русе – 25 май и в Бургас на 1 юни. През есента „Книги за смет“ ще се проведе във Варна на 20 септември, Шумен – 21 септември, Велико Търново – 22 септември и ще завърши в София на 28 септември.


Според Министерството на финансите ключова роля за размера на дефицита играе трайно слабата икономика. Рецесията води до по-ниски приходи от данъци като корпоративния данък и до по-високи разходи, например за увеличената безработица.


Новият закон би трябвало да донесе по-високи пенсии за 1,23 милиона граждани. Средната пенсия в Хърватия сега е 642 евро, а целта на правителството е да я повиши до 800 до 2028 г. Процентът на корекция спрямо заплатите и инфлацията ще се променя по модела 85:15.


Предлага се установяването на повишено данъчно облагане от 15% за работниците, чийто годишен данък надвишава 33 млн. 422 хил. тенге (прибл. 115 хил. лева.).


Според брокери от цялата страна Законопроектът е справедлив, навременен, балансиран, отразява предизвикателствата в бранша, дава възможност за развитие на сектора и в същото време ограничава недобросъвестните играчи на пазара.