АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


От млечните и месните храни и варивата по стоковите борси най-много е нараснала цената на зрелия фасул, а най-много е спаднала на киселото мляко в кофичка от 400 грама.


Констатираният ръст на цените в търговските обекти е в 25 града - Кюстендил, Ботевград, Ямбол, Бургас, Несебър, Сливен, Видин, Плевен, Монтана, Враца, Габрово, Велико Търново, Русе, Търговище, Разград, Силистра, Добрич, Варна, Шумен, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Смолян, Кърджали и Велинград, каза Росен Карадимов.


Краставиците в София например могат да се купуват между 2 и 7 лева на дребно, но това не означава, че трябва да плащаме скъпата цена и да купуваме от най-близкия ни магазин, съветват от ДКСБТ.


Организацията отчита, че две от всеки три риби, 40 на сто от яйцата и почти 25 на сто от млякото съдържат поне един от четирите категории "вечни замърсители" (пер- и полифлуороалкилирани съединения - PFAS химикали, разпространени в ежедневието, в потребителски продукти, за които се отнася регулаторно ограничение в някои храни.


Данните на ДКСБТ сочат, че поевтиняват доматите, краставиците, картофите. При пресните картофи доста сериозен спад от близо 50 стотинки, защото има масово предлагане.


Световните цени на хранителните продукти са се понижили незначително през май, тъй като повишението на цените на млечните продукти и месото до голяма степен е компенсирано от спада на цените на зърнените култури, захарта и растителните масла. Това съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


Продължава спадът в цените на зеленчуците на борсите в страната, както и на други основни хранителни продукти, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).


Ставките, по които е оторизирано плащането, са определени със заповед на министъра на земеделието и храните (PД09-552 от 04.06.2025г.). Те се разпределят както следва: за обработваеми земи – 61,15 лв. на хектар; за трайни насаждения – 321,55 лв. на хектар; за постоянно затревени площи – 11,50 лв. на хектар.


Най-голямо увеличение на годишна основа е отчетено при цените в сектора на образованието - 71,67 на сто. Разходите за жилището и бита са се повишили с 67,43 на сто. При храните и безалкохолните напитки е отчетено увеличение от 32,87 на сто. Най-слабо увеличение на цените има при облекло и обувки - 14,12 на сто, комуникации - 19,25 на сто и транспорт - 24,59 на сто.


От млечните и месните храни и варивата по стоковите борси най-много е нараснала цената на малотрайните колбаси, а най-много е спаднала на яйцата