АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През септември Испания получи €1,2 млрд. от Европейския фонд за регионално развитие за борба с икономическата криза, причинена от пандемията.


Ще бъдат осигурени безвъзмездни средства и заеми в размер на 672,5 млрд. евро за финансиране на национални мерки, предназначени да смекчат икономическите и социалните последици от пандемията.


Четири пъти по-малко туристи са посетили Испания през 2020 г. в сравнение с 2019 г., сочат данните на Националния статистически институт (INE). В цифри това означава 64.5 милиона по-малко туристи и загуби от тях в размер на 72 милиарда и 538 милиона евро само за миналата година заради пандемията.


Повечето страни в ЕС са регламентирали работата от разстояние, но само четири (Белгия, Франция, Италия и Испания) признават правото на откъсване от работата. Франция е първата, регламентирала това право, през 2016 г.


Защо американските неолиберали не размахват пръст на Макрон, който изигра театрото да склони да има преговори с Македония, само дето тя няма да бъде приета, т.е. в близките поне 10 г. Не се размаха пръст на Холандия, на Испания, Гърция, Румъния, Словакия, Кипър, че не признават Косово.


С този срив испанската икономика оставя след себе си шест години на растеж, който започна през 2014 година , когато страната се възстанови след тежката световната финансова криза, продължила между 2008-а и 2013 г.


Най-висок дял на свръхквалифицираните граждани на държави извън ЕС е регистриран в Гърция (78%), следвана от Италия (68%) и Испания (62%). За гражданите на други държави-членки на ЕС най-висок е делът на свръхквалифицираните работници в Италия, Испания и Кипър (всеки 50%).


Отделно в същия период от МРРБ са вложени 253 млн. лв. във ВиК проекти. От тях 155 млн. лв. са от държавния бюджет и 98 млн. лв. – от държавни инвестиционни заеми.


Процентът у нас е доста по-висок от средния за Европа, който е 41,5. Преди нас се нареждат единствено Литва с 69,3% и Словения с 60,4 на сто. Повече от половината събрана пластмаса се рециклира и в Чехия, Кипър, Словакия и Испания.


Цените на жилищата са се увеличили в 23 държави-членки и са намалели в четири, като най-високи са били повишенията в Естония (+ 105,1%), Унгария (+ 92,2%), Люксембург (+ 90,5%), Латвия (+ 83,6%) и Австрия (+ 81,3% ). Намаления се наблюдават в Гърция (-31,0%), Италия (-15,5%), Кипър (-7,7%) и Испания (-4,5%).