АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Печалбата на банковата система у нас е в размер на 1,6 млрд. лв. към 31 май, което е със 78 млн. лв. (5,2 процента) повече спрямо отчетената за първите пет месеца на миналата година, съобщават от БНБ.


Глобите за ползване на републикански пътища без платена винетна такса или тол такса да бъдат според тежестта на нарушението. Тези за превозни средства над 3,5 тона да бъдат определени в рамките на минимален и максимален размер за всяка от хипотезите, а глобите за автомобили до 3,5 тона да са в зависимост от цената на годишната винетка.


Общата сума на всички заеми на домакинствата (и НТООД), отпуснати от банките у нас, достига 50,051 млрд. лева към края на май, като нараства с 20,7 на сто на годишна база. За сравнение, към края на петия месец на миналата 2024 година сумата по кредитите е достигала 41,479 млрд. лева.


В същото време "трудовият резерв" – термин, който обхваща не само безработните, но и частично заетите, хората, търсещи работа, но които не са веднага на разположение, както и тези, които са налични за работа, но не търсят активно такава – се увеличава леко до 10,9 на сто от разширената работна сила за възрастовата група 20-64 години.


Към 30 април 2025 г. печалбата на банковата система е в размер на 1.3 млрд. лв. – със 110 млн. лв. (9.1%) повече спрямо отчетената за първите четири месеца на 2024 година


Асоциацията на банките в България проведе обстоен анализ на съвременните тенденции при развитието на банковите услуги у нас и в ЕС. Фокусът попада върху съпоставими по територия, население и ниво на икономическо развитие държави в ЦИЕ.


Най-много банкноти в обращение продължават да са тези с номинал от 50 лева - 240 728 202 броя, следвани от банкнотите от 100 лева - 147 886 424 броя и тези с номинал от 20 лева - 88 594 471 броя.


Съгласно новите правила сектори като медийните услуги, критичните суровини и транспортната инфраструктура ще подлежат на задължителен скрининг от държавите членки.


Банковата система отчете печалба в размер на 3,7 млрд. лв. към 31 декември 2024 г., което е с 277 млн. лв. (8,1 процента) повече спрямо реализираната за 2023 г. Това се посочва в тримесечното издание "Банките в България", което се подготвя от управление "Банков надзор" на БНБ, публикувано на страницата на централната банка в интернет.


Във фокуса на усилията бяха: подобряване изпълнението на мисиите и задачите на Въоръжените сили; ускоряване изграждането и поддържането на необходимите отбранителни способности и попълване на дефицитите; превъоръжаване и модернизация; попълване на вакантните длъжности, окомплектоване и подготовка на доброволния резерв; изпълнение на Целите на способностите на НАТО; изграждане на способности и активни стратегически комуникации с обществото.