АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Финансовата криза през 2009 година, когато най-силната европейска икономика се сви с 5,7%, засега е най-големият икономически спад в историята на Федералната република.


Икономическата криза, причинена от пандемията и ограничителните мерки за преодоляването й, постави огромно предизвикателство пред всички публични политики.


Споразумението предвижда временна добавка от 300 долара към седмичната помощ за безработица и по 600 долара пряк паричен стимул за повечето американски граждани (тези с годишен доход под 75 000 долара), наред с нов пакет от субсидии за най-пострадалите от кризата фирми, както и повече пари за училищата, за здравните заведения и за наематели, застрашени от изгонване от жилищата им.


Настоящата пандемична криза на COVID-19 и икономическото спиране поради санитарни мерки доведоха до безпрецедентно нарастване на броя на отсъстващите от работа работници и увеличен брой загубени работни места. Очакваната загуба за среден доход от заетост на ниво ЕС е -5,2% през 2020 г. в сравнение с 2019 г.


Да се въведе понятието принудителен престой за работодателя, за случаите, в които предприятията спират дейността си поради заповед на държавен орган, както и съответните компенсации за работниците и работодателите, предлагат АИКБ и КНСБ.


Ръстът от ноември е с най-добро темпо от три години насам, докато експанзията в сферата на услугите достигна 8- годишен връх, което е поредно ясно доказателство, че втората по сила икономика в света продължава да с възстановява силно от коронавирусната криза в страната през пролетта.


От тях 38 са лечебни заведения - 11 болници и 27 за доболнична помощ, включително 22 ДКЦ-та. Другите търговски дружества, извън здравната система, са 18.


През изминалата седмица над 12 000 души са излекувани от COVID-19. София излиза от областите с най-висока заболеваемост. Лечебните заведения са обезпечени с необходимите медикаменти и защитни облекла.


През миналия месец в заводите на Обединеното кралство са били произведени едва 110 179 автомобила, което е с цели 18,2% по-малко в сравнение с октомври 2019 г., като този секторът на икономиката продължава да изпитва трудности да се възстанови от пораженията на коронаврусната криза и въведената нова национална блокада, целяща ограничаване на епидемията.


Ембаргото се отнася най-вече за хранителни продукти от Европейския съюз. То бе въведено през 2014 г. като ответна мярка на санкциите, наложени на Русия от САЩ и ЕС заради ролята й в украинската криза. Оттогава ембаргото бе продължено пет пъти в отговор на запазването на икономическите санкции на Европейския съюз срещу Русия.