АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Засегнатите превозни средства са всички, оборудвани с въздушни възглавници, считани за рискови на остров Корсика и френските отвъдморски департаменти и територии, както и автомобили, произведени преди 2011 г. в континентална Франция, с изключение на Корсика.


Сърбия е един от последните останали купувачи на руски газ в Европа. Миналата година е получила около 3 милиарда кубически метра синьо гориво. Белград се стреми към членство в ЕС, който тази седмица предложи правно обвързваща забрана за внос на руски газ и втечнен природен газ (LNG) до края на 2027 г.


Решението за спиране на последния работещ реактор изпълнява ключово обещание от енергийния план на правителството, приет през 2016 г., като е повлияно и от ядрената катастрофа във Фукушима през 2011 г.


Имуществените санкции са за извършено нарушение по чл. 31 от ЗЗК (забрана за въвеждане в заблуждение относно съществени свойства на стоките или услугите) на „Милки груп био“ ЕАД в размер на 1 046 337 лв. (0,3% от общия оборот на предприятието за 2023 г.) и на „Димитър Маджаров 2“ ЕООД в размер на 46 018 лв. (0,1% от общия оборот на предприятието за 2023 г.).


„Българска мебел на годината“ се провежда ежегодно от 2011 г. и е конкурс за най-добра мебел, произведена в България и проектирана от български дизайнер.


ЕК не е предложила в последния пакет от санкции срещу Русия да бъде включена забрана за вноса на руски втечнен природен газ, тъй като страни от ЕС настояват първо да се осигурят алтернативни източници на доставки на втечнен природен газ, включително и от САЩ.


Новата регулация забранява вноса и продажбата на хардуерни и софтуерни системи за такива автомобили, както и цели свързани автомобили, от Китай и Русия. Забраната все пак е насочена в бъдещето. Ограниченията за софтуера трябва да влязат в сила от 2027 г., а за хардуера - от 2030 г.


Най-голямата от тях е тази за "ТЕЦ-БОБОВ ДОЛ" с 80 000 лeва за осем случая на нарушение на чл. 4 от Регламент (ЕС) №1227/2011 на Европейския парламент и на Съвета относно интегритета и прозрачността на пазара за търговия на едро с енергия (REMIT).


Това решение идва поради "все по-често срещания феномен на краткосрочните наеми за цялата територия на страната, свързани с многобройните политически, културни и религиозни събития, които са планирани в Италия.


До края на месеца ще бъдат внесени измененията в Закона за енергетиката, които ще премахнат мораториума върху изграждането на атомни електроцентрали в Сърбия, съобщи Танюг. Сърбия няма собствени АЕЦ, но има забрана за изграждане, въведена през 1989 г. след аварията в Чернобил.