АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


За периода от януари до март брутният вътрешен продукт (БВП) на иберийската страна се е повишил с 2,8 на сто на годишна база, след като се разшири с 3,3 на сто през предходното тримесечие.


В Китай и САЩ, най-важните пазари за сектора, се наблюдава спад в търсенето. В САЩ той се дължи на колебанията, свързани с митата, а в Китай - на изчаквателната позиция на средната класа, се посочва в проучването.


Той ще се дължи основно от европейските инвестиции и вътрешното потребление, при условие, че глобалната и европейската икономическа среда не се влошат рязко. Вътрешното потребление се очаква да остане сравнително стабилно, подкрепено от устойчиво ниска безработица и прираст на доходите, който е вероятно да се забави спрямо предходни години.


Конструираният от БНБ композитен индикатор за икономическа активност дава сигнали, че през първото тримесечие на 2025 г. растежът на реалния БВП на страната ще се забави спрямо предходното тримесечие както на верижна, така и годишна база. Това пише в първото за тази година тримесечно издание Икономически преглед на БНБ.


БВП през настоящата година ще забави темпа си на растеж от 2,8 на сто през 2024 г. до 2 на сто и ще достигне 2,1 на сто през 2026 година. Това сочат пролетните икономически прогнози на Европейската комисия.


Темпът на икономическия растеж на страната се очаква да се забави от 4,3% през миналата година до поне 2,5% тази година, което Путин определи като "меко приземяване", като заяви, че това е част от плана за борба с инфлацията, която все още е над 10%.


Растежът на световната икономика ще се забави до средно 2,3 на сто през периода 2025/2026 г. след 2,6 на сто през миналата година. Това се посочва в най-новия аналитичен доклад на Световната банка (СБ) , публикуван на сайта й и озаглавен "Ускоряване на растежа чрез предприемачество, технологии и иновации".


Ръстът на икономиката на България ще се забави до 2,5 на сто през тази година, след като през миналата година бе 2,8 на сто, се посочва в пролетното издание на "Преглед на световната икономика" на МВФ, озаглавено "Несигурността във водените политики поставя на изпитание глобалната икономическа устойчивост" (Policy Uncertainty Tests Global Resilience).


По хармонизираната методика (ХИПЦ) на Европейския съюз, годишната инфлация в Германия намалява за трети пореден месец - до 2,3 на сто през март при 2,6 на сто през предходния месец. Анкета на Ройтерс установи очаквания за по-малък спад - до 2,4 на сто през март.


Инфлацията до голяма степен се дължи на скока на цените в образованието (94,9 на сто) и при жилищата (70,81 на сто). На месечна основа инфлацията се е понижила до 2,27 на сто спрямо 5,03 процента през предходния месец.