АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Изплатената средна месечна нетна заплата на служител за юни 2023 г. във Федерация Босна и Херцеговина е 1262 конвертируеми марки (KM) и е номинално по-ниска с 1,2 на сто, а реално с 0,7 на сто спрямо предходния месец.


Всички постъпили заявления ще бъдат оценени след това от Специализирания експертен съвет по маркоиздаване. Като един от най-старите членове на Всемирния пощенски съюз, България ще има през 2024 г. специално издание, посветено на 150-ата годишнина от учредяването на международната организация.


49% от българите вече са склонни да плащат повече за продукти и услуги, предлагани от социално отговорни марки. 50% от българите редовно правят финансови дарения за социални каузи, като към момента годишният принос възлиза на около 235 млн. лева (около 140 лева на дарител).


Китайските марки Haval, Chery и Geely в момента съставляват почти 40 на сто от всички нови автомобили, продадени в Русия, по данни на консултантските компании Autostat и PPK. През януари-февруари 2022 г. тези китайски модели са представлявали по-малко от 10 на сто от новите коли, закупени в Русия.


Данните показват, че с най-голям дял сред нелегалните цигари на българския пазар са цигари, чиито опаковки са маркирани за безмитна търговия, следвани от фалшификатите, копиращи известни международни марки.


Основният модел, чрез който български фирми изнасят в европейската търговска мрежа на Lidl, е чрез собствените марки на веригата, които вече са познати на другите пазари. Така българският производител получава достъп до добре разработен пазар, без да се налага да инвестира в допълнителни маркетингови разходи за популяризиране на марката.


Aurubis AG одобри инвестиция в размер на 120 млн. евро (235 млн. лв.) за разширение на рафинерията за катодна мед в завода на групата до Пирдоп и Златица, България. Прикрепени капачки към пластмасовите бутилки за всичките си марки безалкохолни напитки на българския пазар въвежда Coca-Cola.


Каймата и мляното месо от собствените марки на Kaufland България - „Брей“ и на „Шеф Месар“ отговарят на 150 критерия за качество. Това гарантира полученият международен сертификат за качество TÜV AUSTRIA.


Германският концерн, в който влизат марки като "Ауди" (Audi), "Сеат" (Seat), "Шкода" (Skoda), "Порше" (Porsche), "Бентли" (Bentley) и "Ламборгини" (Lamborghini), обяви, че през миналата година е доставила 8,3 милиона превозни средства на клиенти. Това е спад със 7 на сто спрямо 2021 г.


Малко над 3 500 са подадените заявки за търговските марки пред Патентното ведомство на Република България през 2022 година. Приблизително толкова са били и желаещите да получат закрила на своята търговска марка през предходната 2021 година.