АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В България е отчетен най-голям спад на промишленото производство през юли 2023 г. спрямо същия месец на миналата година (-11,5 на сто на годишна основа) сред всички страни в Евросъюза, за които са налични данни. Следват Естония (-9,5 на сто) и Латвия (-8,6 на сто).


Германската икономика, най-голямата в Европа, изпадна в техническа рецесия, след като се сви за две тримесечия в края на 2022 г. и началото на 2023 г. За периода април-юни на тази година брутният вътрешен продукт (БВП) на Германия остана без изменение сравнение с предходното тримесечие.


Пет от 27-те страни членки на блока - Португалия, Австрия, България, Естония и Финландия - отчитат спад от над 30 процента, според изследването. В други 11 държави производството на електроенергия от фосилни горива се е свило с над 20 процента.


Петата по големина икономика в еврозоната се е свила за второ поредно тримесечие през периода април – юни, след като намаля с 0,4 на сто през първото тримесечие.Годишният икономически растеж на Нидерландия достигна почти 5 на сто през 2021 г. и 2022 г.


За периода от април до юни БВП е намалял с 0,4 % спрямо предходното тримесечие поради "рецесия в промишлеността" и "загуби в строителството". Туризмът е допринесъл за ограничаване на спада, но търговията, транспортът и хотелско-ресторантьорският сектор са били на обратния полюс.


Икономиката на страната е нараснала с по-бързи темпове от прогнозите на анализатори, анкетирани от Dow Jones, които предвиждаха икономически ръст с 2 на сто. Това е знак, че икономиката на САЩ не показва съществени признаци на рецесия, посочва CNBC.


Глобалната рецесия, внедряването на AI технологиите и промяната в структурите на компаниите водят до освобождаване на служители. Друга тенденция, която се очертава е, че много международни компании инвестират в програми за т.н. аутплейсмънт или кариерен преход.


Последно присъединилите се към еврозоната държави Литва, Латвия и Естония в периода 2011 г. - 2015 г., показват, че преди присъединяването към еврозоната СРЗ е била в порядъка на 700 - 800 евро, докато през 2022 г. средните работни заплати са в диапазона 1400 - 1900 евро, което е увеличение между два и три пъти.


Това показват заключенията от доклад, посветен на световните икономически перспективи, на британския инвестиционен мениджър "Ейч Ес Би Си Асет Мениджмънт" (HSBC Asset Management), дъщерно дружество на банковия гигант "Ейч Ес Би Си" (HSBC), съобщи Си Ен Би Си.


Компаниите в 20-те страни, споделящи еврото, заявяват, че "са все по-обезпокоени относно развитието на търсенето, особено предвид нарастващите лихвени равнища и свързаните с това рискове от рецесия", посочва "Ес енд Пи глоубъл".