АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Индексът "Сентикс" за еврозоната се повиши до -13,8 пункта през октомври от -15,4 пункта през септември, надминавайки прогнозата на анализатори, анкетирани от Ройтерс, за спад до -15,9 пункта този месец.
Основният двигател на този ръст са атрактивните банкови условия и ниските лихви по кредитите. В същото време, пред пазара стоят много неизвестни, като например влизането на България в Еврозоната, както и глобалните събития като военните конфликти в Русия/Украйна и Близкия Изток, които също оказват влияние.
Безработни през август са 13,027 милиона души в ЕС, от които 10,925 милиона жители на еврозоната. Спрямо юли броят на безработните намалява със 108 000 в ЕС и с 94 000 във валутната зона. Спрямо същия месец на 2023 г. безработицата през август т.г. намалява със 142 000 в ЕС и с 233 000 в еврозоната.
Инфлацията в еврозоната се понижи до 1,8 на сто за миналия месец, показват официалните данни, публикувани днес, което е под целта на Европейската централна банка от 2 на сто. ЕЦБ намали лихвените проценти два пъти досега през годината и ще го направи отново през декември, показва проучване на Ройтерс.
Гърция прогнозираше растеж от 2,9 процента в началото на годината, докато страната продължава да излиза от дългова криза, която продължи десетилетие и едва не я доведе до излизане от еврозоната. Прогнозата беше намалена на 2,5 процента през април също заради забавяне на икономиката на ЕС като цяло.
Индексът за очакванията за заетостта (EEI) също остава като цяло без промяна и в двете зони (+0,3 пункта до 100,0 пункта в ЕС и +0,1 пункта до 99,5 пункта в еврозоната).
С планираната продажба Гърция ще приключи повторната приватизация на банките си, които бяха спасени по време на дълговата криза, заради която страната едва не излезе от еврозоната.
Всъщност валутният борд го направи Доплер с хора от Виденовото правителство, български екипи и такива на МВФ, посочи Левон Хампарцумян. Коментарът му бе по повод по-ранно изявление на Ханке, че влизането на България в еврозоната би било катастрофа и че трябва да запазим валутния борд.
Инфлацията в еврозоната през август се е забавила до 2,2 на сто на годишна основа, след като през юли бе на ниво от 2,6 на сто. Това сочат окончателните данни на Евростат, потвърждаващи първоначалните цифри, които бяха публикувани в края на август. Преди година показателят бе на ниво от 5,2 на сто спрямо август 2022 година.
По този показател водеща сред страните от Евросъюза през този период е Нидерландия (83,7 на сто), а на последно място е Италия (66,8 на сто). Сред страните от Евросъюза най-съществено нарастването на броя на заетите през този период е отчетено в Естония (+1 процентен пункт), Литва (+0,9 процентни пункта) и Чехия (+0,8 процентни пункта).