АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Визитата на японската правителствена делегация в България идва в ключов момент, когато японското правителство отпуска средства за проекти в сферата на енергетиката за страните от Източна Европа. Съществен акцент в разговора бе поставен върху бъдещите инициативи на българската енергетика – нови ПАВЕЦ, проекти за съхранение на енергия, нови блокове в АЕЦ „Козлодуй“ и други.


Новото германско правителство няма да прибегне към "възраждане на ядрената енергия", заяви вицеканцлерът и министър на финансите Ларс Клингбайл, цитиран от ДПА. В кулоарите на срещата на министрите на финансите на страните от еврозоната той каза, че коалицията няма да промени позицията си относно излизането на Германия от ядрената енергетика.


Това бележи важен етап в усилията на новото правителство да отвори икономиката след 14 години война и санкции, които изолираха Сирия от световната финансова система.


До края на 2026 година трябва да бъде подписан договорът за строителството на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй", каза министърът на енергетиката Жечо Станков при откриването на Международната ядрена конференция "Българската атомна енергетика - национална, регионална и световна енергийна сигурност".


Основните страни на произход на имигрантите са Украйна и Сирия. Според анкетираните основните причини са бягство, търсене на убежище и международна закрила (31%), работа (23%) и събиране на семейството (21%).


Когато Русия засили атаките си през март 2024 г., Украйна загуби половината от наличния производствен капацитет, казаха високопоставени служители. Тя обаче успя да оцелее през зимните месеци благодарение на по-мекото меко време, бързите възстановителни дейности и потокът средства и оборудване от западните съюзници.


Най-големият производител на електричество от ядрена енергия в ЕС през този период е Франция. Нейните атомни централи са генерирали 54,6 на сто (338 202 гигаватчаса) от цялата електроенергия, добита от ядрената енергетика в ЕС. След нея са Испания (56 873 гигаватчаса или 9,2 на сто), Швеция (48 470 гигаватчаса или 7,8 на сто) и Финландия (34 308 гигаватчаса или 5,5 на сто).


Ерен Гюнхан Улусой, директор за Евразия в Международната асоциация на оперативните мелничари (IAOM), каза пред Анадолската агенция, че Турция е била ключов доставчик на брашно за Сирия по време на гражданската война, но износът е варирал в зависимост от геополитическата ситуация.


Демографските характеристики сочат, че става дума по-скоро за икономически мигранти, чиято основна цел е да се установят с придружаващите ги близки в развитите европейски държави, след което да изтеглят при себе си и останалите членове на своите семейства.


По-рано този месец стана известно, че преходното правителство в Сирия е увеличило митата, с които облага стоките, внасяни от Турция, с между 300 и 500 процента, засягайки сериозно износа на Турция за Сирия.