АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Визитата на японската правителствена делегация в България идва в ключов момент, когато японското правителство отпуска средства за проекти в сферата на енергетиката за страните от Източна Европа. Съществен акцент в разговора бе поставен върху бъдещите инициативи на българската енергетика – нови ПАВЕЦ, проекти за съхранение на енергия, нови блокове в АЕЦ „Козлодуй“ и други.


Иран е заплашвал неведнъж да затвори протока, но никога не е прибягвал до тази стъпка. Евентуално затваряне на морския път би ограничило търговията и би повлияло на световните цени на петрола.


Изострянето на конфликта между Израел и Иран прекъсна низходящия ценови тренд на зърнените пазари. В Чикаго пшеницата с доставка през юли се повишава с 14 долара до 235 долара за тон. Във Франция също има скок - с 9 евро до 206 евро за тон. В Украйна обаче се наблюдава спад с 2 долара до 228 долара за тон, а Русия остава на старата цена от 225 долара за тон.


Новото германско правителство няма да прибегне към "възраждане на ядрената енергия", заяви вицеканцлерът и министър на финансите Ларс Клингбайл, цитиран от ДПА. В кулоарите на срещата на министрите на финансите на страните от еврозоната той каза, че коалицията няма да промени позицията си относно излизането на Германия от ядрената енергетика.


Производството на петрол в Иран достигна своя пик през 70-те години на миналия век с рекорден добив от 6 милиона барела на ден през 1974 г., според данни на ОПЕК. Това се равнява на над 10 на сто от световното производство по това време.


До края на 2026 година трябва да бъде подписан договорът за строителството на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй", каза министърът на енергетиката Жечо Станков при откриването на Международната ядрена конференция "Българската атомна енергетика - национална, регионална и световна енергийна сигурност".


"Споразумението за свободна търговия, което ще влезе в сила на 15 май, открива нови хоризонти за сътрудничество и предлага значителни възможности за търговия между нашите страни". Това заяви руският министър на енергетиката Сергей Цивильов в края на руско-иранска междуправителствена среща за търговско сътрудничество.


Когато Русия засили атаките си през март 2024 г., Украйна загуби половината от наличния производствен капацитет, казаха високопоставени служители. Тя обаче успя да оцелее през зимните месеци благодарение на по-мекото меко време, бързите възстановителни дейности и потокът средства и оборудване от западните съюзници.


Вашингтон не поднови дерогацията, предоставена на Ирак през 2018 г., която позволяваше на Багдад да внася електроенергия от съседен Иран въпреки наложените от САЩ санкции. Това съобщи говорителка на посолството на САЩ в иракската столица, цитирана от Франс прес.


Най-големият производител на електричество от ядрена енергия в ЕС през този период е Франция. Нейните атомни централи са генерирали 54,6 на сто (338 202 гигаватчаса) от цялата електроенергия, добита от ядрената енергетика в ЕС. След нея са Испания (56 873 гигаватчаса или 9,2 на сто), Швеция (48 470 гигаватчаса или 7,8 на сто) и Финландия (34 308 гигаватчаса или 5,5 на сто).