EUR 1.9558
USD 1.1640
CHF 0.9175
GBP 0.8643
CNY 7.8752
you tube
mobile version

Енергетика без граници – от национален към регионален подход йотингер - новини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 
 
Още пет вериги в "Кошница с грижа“  Още пет вериги в "Кошница с грижа“ 15:45 | 24.06.2026 | 179

Инициативата има потенциал да се превърне в национален модел за прозрачно ценообразуване, ограничаване на спекулативни практики и изграждане на устойчиви механизми за подкрепа на потребителите и стабилност на пазара.

още
БАБХ променя режима за контрол на вносното мляко БАБХ променя режима за контрол на вносното мляко 09:55 | 23.06.2026 | 223

Новият подход запазва засиления контрол, който ще се извършва в преработвателните предприятия и складовете и въвежда по-гъвкава организация на последващите действия с цел да се гарантират едновременно високото ниво на защита на потребителите и нормалното функциониране на млекопреработвателния сектор.

още
Връчиха наградите "Енергетик на годината" Връчиха наградите "Енергетик на годината" 16:55 | 18.06.2026 | 567

Със звание „Енергетик на годината“ в секция „Атомна енергетика“ беше отличен инж. Пламен Петков, ръководител сектор „Системи за управление и защита, и радиационен контрол“ в дирекция "Производство", Електропроизводство-2, направление „Ремонт“ в АЕЦ „Козлодуй“.

още
Лондон и Токио задълбочават сътрудничеството Лондон и Токио задълбочават сътрудничеството 16:05 | 16.06.2026 | 567

Двете държави вече обявиха инвестиционни инициативи на обща стойност 18 млрд. британски лири (около 24 млрд. долара), насочени към инфраструктурни проекти, финансовия сектор и офшорната вятърна енергетика.

още
Дългосрочни мерки срещу дефицита Дългосрочни мерки срещу дефицита 07:25 | 09.06.2026 | 345

Управляващите няма да бързат да прилагат мерки като повишаване на данъците, които имат краткосрочен характер, а ще приложат дългосрочен подход за свиване на държавните разходи, така че бюджетният дефицит да бъде в необходимите норми и в бъдеще. Това стана известно от думите на вицепремиера и финансов министър Гълъб Донев в тв интервю.

още
Най-уязвите държави от ЦИЕ заради енергийната криза Най-уязвите държави от ЦИЕ заради енергийната криза 12:35 | 29.05.2026 | 827

България, Румъния и Унгария са държавите в Централна и Източна Европа, които са най-уязвими спрямо енергийната криза, породена от блокадата на Ормузкия проток, коментираха Матеуш Дадей, регионален икономист за ЦИЕ на „Кофас” (Coface), и Богдан Ничисоу, регионален  мениджър „Разширена информация“ в организацията.

още
КЗК предлага 23 антикризисни мерки за пазара на горива КЗК предлага 23 антикризисни мерки за пазара на горива 12:03 | 21.05.2026 | 674

При проучването са анализирани пазарите на производство, внос, съхранение и търговия с горива на едро и дребно, както и действията на служебното правителство. Според основния извод държавата е приложила подход за отлагане, а не за предотвратяване на „ценовата спирала“ при горивата.

още
Росатом тества уран-плутониево МОКС-гориво Росатом тества уран-плутониево МОКС-гориво 17:35 | 05.05.2026 | 1031

„Бързите“ реактори могат да произвеждат повече потенциално гориво, отколкото консумират, както и да „доизгарят“ (утилизират с производство на енергия) високоактивни трансуранови елементи (актиниди). За сравнение, реакторите на термични неутрони в съвременната атомна енергетика, използват само около 1% уран, а останалите 99% се насочват към временно съхранение или се утилизират като радиоактивни отпадъци.

още
Ядрената енергетика се възражда Ядрената енергетика се възражда 18:20 | 27.04.2026 | 680

Над 400 ядрени реактора функционират в 31 държави, а още около 70 са в процес на изграждане. Ядрената енергия осигурява около 10 процента от световното производство на електроенергия, което се равнява на приблизително една четвърт от всички нисковъглеродни енергийни източници.

още
Без данък върху свръх енергийните печалбите Без данък върху свръх енергийните печалбите 16:20 | 27.04.2026 | 607

„В момента ЕК няма планове да въведе данък върху свръхпечалбите и няма да спекулираме дали такива мерки ще бъдат въведени в бъдеще или не“, заяви говорителка на ЕК. Темата беше поставена в началото на месеца от финансовите министри на няколко държави, сред които Австрия, Германия, Италия, Португалия и Испания, които настояват за общоевропейски подход за облагане на извънредните печалби в енергийния сектор.

още
 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg