АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В Европейския съюз (ЕС) 17,2% от населението живее в пренаселени домакинства през 2019 г., което означава, че нямат достатъчно стаи в сравнение с размера на домакинството.


Размерът на данъка се определя с наредба на общинския съвет в граници от 0,20 лв. до 3,00 лв. за всяка нощувка съобразно населените места в общината и категорията или регистрацията на местата за настаняване по Закона за туризма.


Глоби към общините Бургас, Велинград и Търговище ще могат да се заплащат по електорнен път от началото на януари 2021 г. Това ще бъде възможно чрез Портала за достъп до електронни административни услуги на Държавна агенция „Електронно управление“- www.egov.bg


Отпадъците от електрическо и електронно оборудване стават все повече, а от тях се рециклират по-малко от 40%.


Това прави средно по 347 лв. на жител. Различията обаче са значителни, като в 6 общини се те надхвърлят 1000 лв. (Созопол, Мирково, Несебър, Приморско, Чавдар и Челопеч), в още 29 са в границите от 400 до 1000 лв., а цели 79 общини имат собствени приходи до 200 лв. на човек от населението.


Изграждат се социални жилища на стойност 7 165 650 лева. Реализацията на проекта предвижда строителство на нова сграда с цел осигуряване на съвременни социални жилища за настаняване на уязвими групи от населението и други граждани в неравностойно положение.


Това показват данните в Отчета за 2019 г. за изпълнението на Актуализираната Национална стратегия за демографско развитие на населението в Република България (2012-2030 г.), който беше приет от правителството.


Къде са по-високи разходите за жилище - в градовете или в селските райони? Какъв дял от населението живее в собствени или наети жилища? Отговори на тези въпроси дават данните на Евростат.


За периода 2005-2018 г. средното количество общинска смет на глава от населението е намаляло в ЕС като цяло. Тенденциите варират по страни - докато в България, Испания, Унгария, Румъния и Холандия се наблюдава намаление, отпадъците растат в Дания, Германия, Гърция, Малта и Чехия.


По отношение на числеността на населението разходите за здравеопазване са най-високи сред държавите-членки на ЕС в Дания (5 260 евро на жител), Люксембург (5 220 евро) и Швеция (5 040 евро) през 2018 г., докато най-ниски са в Румъния (580 евро) и България (€ 590).