АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Европейският съвет одобри предложението на Европейската комисия България да приеме еврото от 1 януари 2026 г. , написа министър-председателят Росен Желязков в официалния си профил в платформата "Екс" (Х).


Докато България е напът да приеме еврото, какви са очакванията и страховете на гражданите на страната? Какви поуки могат да се извлекат от останалите членки на еврозоната – или дори от тези, които избират да не се присъединяват?


Комисията на Европейския парламент по икономически и валутни въпроси и подкомисията по данъчни въпроси приеха днес на заседание в Брюксел черновата на доклада на институцията за готовността на България да въведе еврото от 1 януари догодина. Документът предстои да бъде гласуван на пленарната сесия на ЕП в Страсбург на 8 юли.


ЕЦБ от години работи по дигитален вариант на единната валута, който на практика представлява дигитален портфейл, но за да бъде осъществен проектът, е необходимо одобрение от Европейския парламент – стъпка, която засега се бави поради съпротивата на някои евродепутати.


В черновата на документа се посочва, че ЕП одобрява препоръката на Европейската комисия за приемането на нашата страна в еврозоната.


На 4 юни 2025 г. Европейската централна банка публикува конвергентен доклад за готовността на България да приеме еврото. Оценката е положителна и е отбелязана готовността на България да влезе в еврозоната. С това, става и ясна датата на въвеждане на еврото – 01 януари 2026 г.


Това е първата стъпка от процес, при който Съветът на ЕС ще приеме необходимите правни решения, за да може България да се присъедини към еврозоната и да започне да използва еврото като официална валута от следващата година.


Общо 82.95% от административните структури в България са адаптирали информационните си системи за работа с еврото. Това показват данните на уeб-базирана платформа за проследяване и отчитане на напредъка на държавните структури за въвеждането на единната европейска валута https://evro.egov.bg/.


От Министерството на финансите съобщиха през май във връзка с постъпили запитвания относно публикуваните от Евростат данни за инфлацията в страните от ЕС за април 2025 г., според които референтната стойност на критерия за стабилност на цените се изчислява на 2,8 процента, че стойността на 12-месечната инфлация в България е 2,7 процента, като по този начин България продължава да изпълнява критерия за ценова стабилност.


Браншовите организации на малките и средните предприятия за електронни съобщителни услуги ще подпишат с Комисията за регулиране на съобщенията меморандум за контрол на цените при приемането на еврото в България.