АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Годишната инфлация в еврозоната през юни е 2,0 на сто, показват предварителните данни на Евростат, това представлява увеличение на потребителските цени с 0,1 процентен пункт спрямо данните за май. Данните са в синхрон с очакванията на анализаторите.


Според данни на Евростат експлоатационният индекс на водите (WEI+) e 1,2 на сто за страната през 2022 г., което се потвърждава за липса на воден стрес и от последните данни на Националния статистически институт (НСИ) за използваната вода за 2023 г.


През 2024 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) за България беше с 26% под средното за Съюза (или 74% от средноевропейското ниво), докато в Люксембург беше с 41% над средноевропейското (или 141% от осредненото ниво), показват последните данни на официалната европейска статистика Евростат, оповестени в сряда.


През първото тримесечие на 2025 г. делът на свободните работни места в ЕС е 2,2 на сто, което е спад спрямо 2,3 на сто през четвъртото тримесечие на 2024 г. и 2,6 на сто спрямо първото тримесечие на 2024 г., показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат.


От Министерството на финансите съобщиха през май във връзка с постъпили запитвания относно публикуваните от Евростат данни за инфлацията в страните от ЕС за април 2025 г., според които референтната стойност на критерия за стабилност на цените се изчислява на 2,8 процента, че стойността на 12-месечната инфлация в България е 2,7 процента, като по този начин България продължава да изпълнява критерия за ценова стабилност.


Излишъкът на ЕС в търговията със стоки през април 2025 г. е 7,4 милиарда евро, а на еврозоната - 9,9 милиарда евро, според първоначалната оценка на европейската статистически агенция Евростат.


Икономиката на ЕС и еврозоната е нараснала с 0,6 на сто през първото тримесечие спрямо последните три месеца на 2024 г., показва втората оценка на Евростат. Корекцията на данните е във възходяща посока, след като експресната оценка, представена през май, показа ръст от 0,3 на сто.


Румъния се намира в процедура за прекомерен дефицит от 2020 г., като според данни на Евростат от април 2025 г. в края на миналата година дефицитът ѝ е достигнал 9,3 % от БВП. ЕК прогнозира, че дефицитът на Румъния ще достигне 8,6% през тази година и 8,4% през следващата, въпреки че бюджетът за 2025 г. предвижда дефицит от 7% от БВП.


През първото тримесечие на годината са осъществени 452,4 милиона нощувки в туристически места за настаняване в ЕС, което е лек спад от 0,2 на сто спрямо същия период на 2024 г., показват данни на Евростат.


Евростат отбелязва сериозни разлики между продължителността на работната седмица в страните членки за 2024 година. Най-дълга работна седмица е отчетена в Гърция - 39,8 часа. След нея по продължителност се нареждат България - 39 часа, Полша - 38,9 часа и Румъния - 38,8 часа.