АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Минималното заплащане в Германия ще бъде увеличено от 12,82 евро (15,01 долара) на час до 14,60 евро на час на два етапа до 2027 г. или общо повишение с 14 на сто. Това обяви специалната Комисия за минималното възнаграждение, цитирана от ДПА.


Европейският съвет одобри предложението на Европейската комисия България да приеме еврото от 1 януари 2026 г. , написа министър-председателят Росен Желязков в официалния си профил в платформата "Екс" (Х).


Най-новото проучване за потребителските настроения в най-голямата европейска икономика за юни показва нарастваща тенденция към спестяване, което оказва натиск върху доверието и пречи потребителските нагласи да продължат възстановяването си, посочват GfK и Нюрнбергския институт за пазарни решения.


Транспортната комисия на Европейския парламент прие предложение, което ще позволи на пътуващите да внесат безплатно в кабината на самолета ръчен багаж, като например дамска чанта или раница, както и още един багаж с тегло до седем килограма.


Това каза Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира за БНТ има ли драстично покачване на цените на продуктите в потребителската кошница.


В черновата на документа се посочва, че ЕП одобрява препоръката на Европейската комисия за приемането на нашата страна в еврозоната.


На 4 юни 2025 г. Европейската централна банка публикува конвергентен доклад за готовността на България да приеме еврото. Оценката е положителна и е отбелязана готовността на България да влезе в еврозоната. С това, става и ясна датата на въвеждане на еврото – 01 януари 2026 г.


През 2024 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) за България беше с 26% под средното за Съюза (или 74% от средноевропейското ниво), докато в Люксембург беше с 41% над средноевропейското (или 141% от осредненото ниво), показват последните данни на официалната европейска статистика Евростат, оповестени в сряда.


Общо 82.95% от административните структури в България са адаптирали информационните си системи за работа с еврото. Това показват данните на уeб-базирана платформа за проследяване и отчитане на напредъка на държавните структури за въвеждането на единната европейска валута https://evro.egov.bg/.


Проучването изчислява, че въвеждането на дигиталната европейска валута ще струва на финансовите институции между 18 милиарда евро (20,5 милиарда долара) и 30 милиарда евро.