АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


За периода средното възнаграждение е 1820 лв. и намалява спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г. с 1,6 процента. В обществения сектор средната брутна месечна работна заплата е по-висока от средната за областта с 8,2 на сто и с 12,3 процента в сравнение с частния сектор.


През 2023 г. лицата във възрастовата група между 50 и 74 години, получаващи пенсия и продължаващи участието си в трудовия живот е малко над 150 хил. души, от които почти 95 хил. продължават да работят по финансови причини, а малко над 47 хил. от тях посочват, че остават на пазара на труда заради желанието си за работа и социално ангажиране.


Най-новото проучване за потребителските настроения в най-голямата европейска икономика за юни показва нарастваща тенденция към спестяване, което оказва натиск върху доверието и пречи потребителските нагласи да продължат възстановяването си, посочват GfK и Нюрнбергския институт за пазарни решения.


На 4 юни 2025 г. Европейската централна банка публикува конвергентен доклад за готовността на България да приеме еврото. Оценката е положителна и е отбелязана готовността на България да влезе в еврозоната. С това, става и ясна датата на въвеждане на еврото – 01 януари 2026 г.


През 2024 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) за България беше с 26% под средното за Съюза (или 74% от средноевропейското ниво), докато в Люксембург беше с 41% над средноевропейското (или 141% от осредненото ниво), показват последните данни на официалната европейска статистика Евростат, оповестени в сряда.


Близо половината от българите биха сменили работата си за по-висока заплата и бонуси сочи регионално проучване на wherewework.То обхваща пет държави - България, Гърция, Румъния, Молдова и Унгария, и има за цел да насърчи прозрачността и информираността между работодатели и служители.


Общо 82.95% от административните структури в България са адаптирали информационните си системи за работа с еврото. Това показват данните на уeб-базирана платформа за проследяване и отчитане на напредъка на държавните структури за въвеждането на единната европейска валута https://evro.egov.bg/.


Проучването изчислява, че въвеждането на дигиталната европейска валута ще струва на финансовите институции между 18 милиарда евро (20,5 милиарда долара) и 30 милиарда евро.


Проектът, чиято обща стойност надхвърля 250 млн. евро, е част от мащабната европейска инициатива за подобряване на инфраструктурната свързаност на Западните Балкани чрез Инвестиционната рамка за Западните Балкани (WBIF). Участъкът от 13,8 км ще включва 11 моста и 6 тунела, като поради сложния терен вече получи прозвището „във въздуха и в мрака“.


Министерският съвет прие решение, с което се създава Механизъм за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в Република България като допълнителна гаранция за плавното преминаване към единната европейска валута. Това съобщиха от кабинета след проведеното днес правителствено заседание.