EUR 1.9558
USD 1.1797
CHF 0.9231
GBP 0.8717
CNY 8.0483
you tube
mobile version

Европа - новини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 
"Избери Франция": €93 млрд. очаквани инвестиции "Избери Франция": €93 млрд. очаквани инвестиции 14:59 | 03.06.2026 | прегледи 77

Инвестициите обхващат 71 проекта и се очаква да създадат над 15 600 работни места. Общата обещана стойност включва 45 милиарда евро от японската корпорация SoftBank  за три центъра за данни в северния регион 0 дьо Франс с капацитет от 3,1 гигавата до 2031 година. 

още
Испания оттегли част от подкрепата за домакинствата Испания оттегли част от подкрепата за домакинствата 12:03 | 03.06.2026 | прегледи 105

Става дума най-вече за ДДС върху газа и електроенергията, който беше намален от 21 на сто на 10 на сто, за да се ограничи въздействието от покачването на цените на електроенергията върху данъкоплатците. От днес ставката се връща на първоначалното си ниво.

още
България остава с най-ниска безработица в ЕС България остава с най-ниска безработица в ЕС 10:57 | 03.06.2026 | прегледи 107

Безработицата у нас е била 2,8 на сто, което е понижение с 0,1 процентен пункт спрямо март. И през третия месец на годината страната ни отчете най-ниска безработица в ЕС, като това се случи и през февруари и януари (за еврозоната).

още
Общ надзор над капиталовите пазари Общ надзор над капиталовите пазари 12:03 | 02.06.2026 | прегледи 266

Според договореното между шестте най-големи икономики надзорът върху значими пазарни инфраструктури постепенно ще бъде прехвърлен към базирания в Париж Европейски орган за ценни книжа и пазари (ESMA). 

още
Русия ограничи внос от Армения Русия ограничи внос от Армения 10:02 | 02.06.2026 | прегледи 270

„Росселхознадзор“ посочва, че решението е взето на фона на зачестилите нарушения при доставките на арменска плодово-зеленчукова продукция в Русия и с цел осигуряване на фитосанитарна безопасност.

още
Германия: Акцизът на горивата охлади инфлацията Германия: Акцизът на горивата охлади инфлацията 08:01 | 02.06.2026 | прегледи 261

Основен фактор за ценовия натиск остава енергийният пазар, като войната в Иран е довела до поскъпване на горивата и е оказала натиск върху икономическия растеж, посочва ДПА.

още
Грас -родното място на парфюмерията Грас -родното място на парфюмерията 18:20 | 01.06.2026 | прегледи 392

Общината в Грас отдели през 2018 г. допълнителни 70 хектара за отглеждане на ароматни растения (роза, жасмин, тубероза, мимоза и др.). Местното производство на рози центифолия или майски рози, запазена марка на Грас, се е увеличило до 120 тона годишно.

още
Европа е устойчиво място за инвестиции Европа е устойчиво място за инвестиции 12:45 | 01.06.2026 | прегледи 295

Изследването за привлекателността за инвестиции на стария континент на EY за 2025 г. показва спад със 7%, но на фона на глобалната несигурност и смущенията в търговията, Европа все пак привлича над 5 000 проекта, които са създали повече от 200 000 работни места

още
Най-уязвите държави от ЦИЕ заради енергийната криза Най-уязвите държави от ЦИЕ заради енергийната криза 12:35 | 29.05.2026 | прегледи 646

България, Румъния и Унгария са държавите в Централна и Източна Европа, които са най-уязвими спрямо енергийната криза, породена от блокадата на Ормузкия проток, коментираха Матеуш Дадей, регионален икономист за ЦИЕ на „Кофас” (Coface), и Богдан Ничисоу, регионален  мениджър „Разширена информация“ в организацията.

още
Австрия ограничава цените на тока Австрия ограничава цените на тока 08:25 | 29.05.2026 | прегледи 468

При рязко покачване на цените стойността на електроенергията за домакинствата ще бъде ограничена до 10 цента за киловатчас, съобщи австрийското радио и телевизия. Механизмът при кризи ще се задейства, ако цената на електроенергията за домакинствата остане над 16,5 цента за киловатчас в продължение на три месеца, а цените на едро надхвърлят 165 евро за мегаватчас за същия период.

още
 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg