АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Очаква се европейското финансиране от 90 млн. евро за изграждането на нова фабрика за изкуствен интелект в Sofia Tech Park допълнително да ускори развитието на сектора у нас, позиционирайки страната ни като регионален AI хъб. Проектът трябва да отвори врати до края на десетилетието и да обслужва както държавни институции, така и частния сектор.


С бюджет от около 305 милиона евро за периода 2021—2027 г. програма „Правосъдие“ подкрепя развитието на справедлива Европа, основана на независимостта, качеството и сътрудничеството на съдебната власт. През 2024 г. бяха предоставени около 41,2 милиона евро за финансиране на проекти и други дейности по трите специфични цели на програмата.


Сред пътните проекти, които са в списъка, са АМ Черно море и Рила. Третият проект е изграждането на тунел през Петрохан. „В жп сектора включваме три тунела през Стара планина и удвояване на линията Пловдив-Свиленград. Пристанищата по Дунав също ще бъдат в списъка за публично-частно партньорство.


Програмите са част от Втория швейцарски принос – "Подобряване качеството на въздуха" и "Осигуряване на подкрепа за управление на миграцията" на обща стойност 18,7 млн. швейцарски франка.


Визитата на японската правителствена делегация в България идва в ключов момент, когато японското правителство отпуска средства за проекти в сферата на енергетиката за страните от Източна Европа. Съществен акцент в разговора бе поставен върху бъдещите инициативи на българската енергетика – нови ПАВЕЦ, проекти за съхранение на енергия, нови блокове в АЕЦ „Козлодуй“ и други.


British Business Bank ще осигури финансиране в подкрепа на местните предприемачи в размер на 6,6 милиарда британски лири (8,83 милиарда долара) за подкрепа на иновациите и индустрията.


Общата стойност на допустимите разходи за проекта по Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 г. е 1 990 566 369,31 лева, като безвъзмездна финансова помощ /БФП/ се отпуска за сумата до 1 025 327 828,19 лева.


MET Group пусна в експлоатация батерийна централа за съхранение на електроенергия с обща номинална мощност от 40 MW и капацитет за съхранение от 80 MWh (двучасов цикъл). Тя е най-голямата действаща самостоятелна система за съхранение на енергия с батерии (BESS) в Унгария. Това е и последният пример от поредицата инвестиции на MET в проекти за BESS в цяла Европа.


Ръстът на цените в тази зона на столицата е около 24% на годишна база в резултат на ограниченото предлагане на нови проекти. Мултифункционалната сграда Sofia Verticale ще предложи 17 етажа висок клас жилища, офиси и магазини.


Предвид изключително интерес на инвеститорите, облигацията беше презаписана 3,5 пъти. Първоначално заявеният индикативен интерес беше за над 5,5 пъти, спрямо първоначално заявената от страна на БЕХ сума от 600 млн. евро. Емисията е рейтингована от водещи кредитни агенции – "Мудис" (Moody's) - Ba2 и "Фич" (Fitch) - BB+.