АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Процентът у нас е доста по-висок от средния за Европа, който е 41,5. Преди нас се нареждат единствено Литва с 69,3% и Словения с 60,4 на сто. Повече от половината събрана пластмаса се рециклира и в Чехия, Кипър, Словакия и Испания.


Най-много са работещите в Белгия (3,9%) и Испания (3,7%), пред Германия (3,3%), Люксембург (3,0%), Франция (2,7%) и Финландия ( 2,6%). За разлика от това, най-ниският дял е регистриран в България (0,2% от общата заетост), следван от Румъния (0,5%), Полша и Словакия (и по 0,6%).


През октомври 2020 г. продажбите на дребно в еврозоната нараснаха с 1,5%, на годишна база продажбите на дребно в еврозоната се повишиха през октомври с 4,3%, а в рамките на целия ЕС с 4,2% след техен растеж съответно с 2,5% и с 2,4% през септември.


БВП в еврозоната е нараснал с 12,6 на сто през третото тримесечие спрямо предходните три месеца. Това е рекорден скок откакто Евростат разполага с този тип данни от 1995 г. насам. В рамките на целия ЕС БВП нарасна през третото тримесечие с 11,6% след спад с 11,4% през периода април - юни.


Най-големите икономики в еврозоната - Германия и Франция, както и останалите членки на еднния валутен блок започнаха отново да въвеждат строги карантинни мерки за ограничаване на втората вълна на пандемията. Това вероятно ще нанесе още по-тежък удар върху сферата на услугите.


Над 3,6 милиона граждани на Словакия - около две трети от населението - са се включили в националната кампания с антигенни тестове, състояла се проз последните няколко уикенда.


Според вече повече икономисти и анализатори съществува голям риск възраждането на коронавируса, което е в ход в цяла Европа, да спре икономическото възстановяване от първата пандемична вълна.


Сред държавите-членки, за които са налични данни, най-високата годишно увеличение на цените на жилищата през второто тримесечие на 2020 г. е регистрирано в Люксембург (+ 13,3%), Полша (+ 10,9%) и Словакия (+ 9,7%), докато цените падат в Унгария (-5,6%) и Кипър (-2,9%).


За първи път, страната ни влиза в категорията много висока степен на развитие на електронното управление, заедно със страните от европейската регионална група Чехия, Словакия, Латвия, Хърватия, Унгария и Румъния.


Инициативата „Три морета" е политически проект на равнище държавни глави на 12 държави-членки на ЕС: Австрия, България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия и Чешката република.