АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Индексът на "Сентикс", който отразява доверието на инвеститорите в бъдещото състоянието на икономиката, нараства до 4,5 пункта през юли спрямо 0,2 пункта през юни. Равнището му е най-високо от февруари 2022 г. и доста над прогнозираното от анализатори ниво от 1,1 пункта.


В България подземното газово хранилище в Чирен е запълнено на 42,8 процента. Подобна е и ситуацията в Словакия с около 46 на сто, както и в Латвия, където хранилищата са пълни на 45 процента.


Годишната инфлация в еврозоната през юни е 2,0 на сто, показват предварителните данни на Евростат, това представлява увеличение на потребителските цени с 0,1 процентен пункт спрямо данните за май. Данните са в синхрон с очакванията на анализаторите.


Сред страните с най-големи икономики в ЕС през юни 2025 г. Индексът за икономическото доверие се влошава значително във Франция (-3,4 пункта), следвана от Испания (-1,4) и Германия (-0,8), докато се подобрява в Полша (+1) и остава като цяло стабилен в Италия и Нидерландия (+0,2 за всяка).


Словашкият премиер Роберт Фицо заяви на заседанието на Европейския съвет в Брюксел, че не е готов да подкрепи наказателните мерки, насочени срещу финансовия и енергийния сектор, като се аргументира със своите опасения за вноса на газ в страната.


Сред страните членки на ЕС Дания е имала най-висок дял възобновяеми източници в енергийния си микс през първото тримесечие на годината - 88,5 на сто, следвана от Португалия - 86,6 на сто и Хърватия - 77,3 на сто. Най-нисък дял на възобновяемите източници на електроенергия е отчетен в Чехия - 13,4 на сто, Малта - 14,4 на сто и Словакия - 15,1 на сто.


Германия остава най-слабо представящата се сред водещите икономики - 48,3 пункта през май, въпреки че производственият ѝ сектор регистрира едно от най-леките влошавания от три години.


Най-висок дял пенсионери сред възрастовата група между 50 и 74 години в ЕС през 2023 г. е регистрирала Полша – 56,2 на сто, Естония и Словакия – по 54,7 на сто за всяка. В другия край на скалата с най-нисък дял на пенсионерите са били Испания – 30,7 на сто, Гърция – 34, 1 на сто и Италия – 34,4 на сто.


"Спирането на доставките на газ ще доведе до нестабилност. Нашите нефтохимически заводи са проектирани да използват руски петрол и спирането му може да доведе до технологични проблеми", е казал още по време на срещата Фицо, който присъства на парада за Деня на победата във Втората световна война на Червения площад.


През първото тримесечие на настоящата година 44% по-малко служители са се били заети на работни места, изложени на риск, отколкото през същия период през 2024 г., а опозицията само плаши народа.