АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Документът включва огромен пакет от мерки, който закрепва законодателно основните приоритети на Тръмп, като същевременно ще увеличи държавния дълг с 3,3 трилиона долара. Сега законопроектът се връща в Камарата на представителите за окончателно одобрение.


Групата на производителите на петрол ОПЕК+, сред които е и Русия, прогнозира, че световното търсене на суровината ще расте, особено през летните месеци. Това заяви руският президент Владимир Путин в изказване пред репортери в беларуската столица Минск.


Той ще се дължи основно от европейските инвестиции и вътрешното потребление, при условие, че глобалната и европейската икономическа среда не се влошат рязко. Вътрешното потребление се очаква да остане сравнително стабилно, подкрепено от устойчиво ниска безработица и прираст на доходите, който е вероятно да се забави спрямо предходни години.


Глобалното търсене на петрол ще продължи да расте до края на текущото десетилетие, въпреки че при най-големия световен вносител, Китай, ще достигне пика си през 2027 г., тъй като по-евтиният бензин и по-бавното навлизане на електрическите превозни средства в САЩ подкрепят потреблението на черно злато, съобщи МАЕ.


Индексът на Мичиганския университет, който отразява промените в американското потребителско доверие, се е увеличил до 60,5 пункта през настоящия месец, далеч над прогнозата на анализатори на Dow Jones за ръст до 54 пункта. Спрямо май индексът расте с 8,3 пункта или 15,9 процента.


Икономистът Недялка Петрова експериментира с отглеждане на шафран в Смолянско като пример за подходяща земеделска култура за Родопите. Стартиращият бизнес с отглеждане на скъпия минзухар е част от проект по време на организираната през 2024 г.


Обемът на търговията на дребно в еврозоната се е увеличил с 0,1 на сто през април 2025 г. спрямо март 2025 г., а в ЕС – с 0,7 на сто. През март ръстът е бил съответно 0,4 на сто в еврозоната и 0,3 на сто в ЕС. На годишна база, календарно изгладеният индекс на продажбите на дребно е нараснал с 2,3 на сто в еврозоната и с 2,8 на сто в ЕС през април 2025 г. спрямо същия месец на 2024 г.


Очаква се увеличението на разходите за чиста енергия да доведе до рекордни инвестиции от 3,3 трилиона долара (2,89 трилиона евро) в световния енергиен сектор през 2025 г. въпреки икономическата несигурност и геополитическото напрежение. Това съобщи Международната агенция за енергията (МАЕ).


През 2024 г. държавният дълг на Италия ще достигне близо 3 трилиона евро, или 135,3 на сто от БВП. Това е второто по големина съотношение на държавен дълг спрямо БВП в еврозоната след Гърция.


Спадът идва на фона на рекордното ниво на нетните чуждестранни активи, които са нараснали с 12,9 на сто на годишна база до около 533,05 трилиона йени (3,7 трилиона долара) в края на 2024 г. Първо място е Германия, Япония, Континентален Китай, Хонконг и Норвегия.