АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Проектът за нов мост над река Дунав между Гюргево (Румъния) и Русе (България) напредва чрез обявяването на търг за изработване на предпроектно проучване (Техническо и икономическо обосноваване). Подадени са 11 оферти от международни консорциуми и компании от Румъния, Турция, Италия, Испания, Япония, България, Португалия и Южна Корея.


Миналата година Румъния пусна в експлоатация близо 200 км магистрали и скоростни пътища, включително над 100 км от магистрала "Молдова" (А7). Мрежата от скоростни пътища на Румъния се състои вече от над 1280 км според данни, цитирани от румънската секция на Радио Свободна Европа.


Сред пътните проекти, които са в списъка, са АМ Черно море и Рила. Третият проект е изграждането на тунел през Петрохан. „В жп сектора включваме три тунела през Стара планина и удвояване на линията Пловдив-Свиленград. Пристанищата по Дунав също ще бъдат в списъка за публично-частно партньорство.


АПИ обяви обществени поръчки за строителен надзор при укрепването на анкерната стена на пътя Ботевград - София и при изграждането на нов мост на пътя Калояново - Хисаря.


“Изграждането на достатъчно транспортни връзки между Егейско море, Черно море и река Дунав ще допринесе за икономическото развитие на регионите”, подчерта Караджов. Проектите на българска територия включват участъците Кулата-Видин, Свиленград-Русе и бъдещата АМ “Черно море”.


Те са за проект „Подобряване на условията за корабоплаване в общия българо- румънски участък на р. Дунав - FAST Danube 2”, който ще е на стойност от 230 млн. евро без ДДС. Финансовите ангажименти на българската страна да са в размер на 111,8 млн. евро, в т. ч. безвъзмездни средства до 85%.


В 12 критични участъка ще има драгажни дейности, за да може да се осъществява плаване по реката и при много ниско ниво през летните месеци.


Райна Неновае е предоставила на института и два неосъществени проекта – за курорт Албена – юг и за планински хотел в същия стил. Оригиналните чертежи и макети са изчезнали преди промените през 1989 г. Достигат до наши дни само благодарение на съхранените от семейство Ненови десетки диапозитиви и снимки, разказват от НИНКН.


До момента са подменени стоманобетонни пътни панели с дължина 274 м. Монтират се корнизни панели и предпазна мрежа в зоната до железопътната инфраструктура.


За икономическо развитие в района предстои завършване на съоръженията по жп линия „Карнобат-Синдел“ и изграждане на магистрала „Русе-Велико Търново“. Инвестиционните проекти са свързани с реконструкция и модернизация на пристанищни съоръжения и терминали в Лом, Русе и Варна, както и за специализирано оборудване за подобряване на корабоплаването по река Дунав.