АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-голямата част от енергията, използвана от домакинствата в ЕС през 2023 г., е отивала за отопление на жилищата - 62,5 на сто от крайното потребление на енергия в жилищния сектор. Енергията, използвана за отопление на вода, заема второ място в енергийния баланс на домакинствата – 15,1 на сто.


През 2023 г. домакинствата са представлявали 26,2 на сто от крайното потребление на енергия в ЕС. По-голямата част от крайното потребление на енергия на домакинствата в ЕС е покрито от природен газ - 29,5 на сто, и електроенергия - 25,9 на сто.


Общата сума на всички заеми на домакинствата (и НТООД), отпуснати от банките у нас, достига 50,051 млрд. лева към края на май, като нараства с 20,7 на сто на годишна база. За сравнение, към края на петия месец на миналата 2024 година сумата по кредитите е достигала 41,479 млрд. лева.


Домакинствата, уязвимите граждани и МСП, включително тези в селските райони, трябва да се превърнат в основни участници в енергийния преход. ЕС трябва да може да произвежда енергия по по-приобщаващ и финансово достъпен начин, а европейските граждани трябва да могат да играят активна роля, включително в селските райони.


Евростат отчита значителни разлики при средните цени на електричеството за домакинствата в различните страните от ЕС през втората половина на 2024 година. Начело е Германия, с цена от 39,43 евро за 100 киловатчаса електроенергия. Следват Дания и Ирландия, в които 100 киловатчаса са стрували съответно 37,63 евро и 36,99 евро.


Реалното потребление на домакинствата на глава от населението в ЕС се е увеличило с 0,4 на сто през четвъртото тримесечие на миналата година на тримесечна база, след като отбеляза увеличение с 0,8 на сто през предходното тримесечие.


В края на март депозитите на домакинствата и НТООД (нетърговски организации, обслужващи домакинствата) са 90,836 млрд. лв. (42,5% от БВП), което е увеличение с 11,4 % спрямо същия месец на 2024 г. За този период депозитите на нефинансовите предприятия са 46,799 млрд. лв. (21,9% от БВП) като на годишна база те се увеличават с 8 %.


През 2024 г. българските домакинства са изразходвали 11 712 лв. средно на човек, което е с 16,6 на сто повече в сравнение с 2023 година. За периода 2015 - 2024 г. разходите на домакинствата се увеличават 2,5 пъти.


Евродепутатката Елена Лайкова твърди, че европейските институции могат да отнемат спестяванията на хората, инвестиционните или пенсионните им фондове и да ги използват по свое усмотрение - например за инвестиции в отбранителната индустрия. "Активно се обсъжда", че ЕС един вид ще конфискува парите на хората, ако не ги изхарчат в определен срок - според нея този срок е до шест месеца след постъпването им по сметката.


От датата на членство ни в еврозоната всички сметки – разплащателни, депозитни, спестовни и други сметки в местни банки, ще бъдат еднократно, автоматично и безплатно превалутирани в евро. Още от първия ден на приемане на еврото титулярите на сметки ще могат да теглят от левовите си сметки само евро, независимо дали тегленето ще става чрез АТМ/ПОС устройство или в офиса на банка, платежна институция или дружество за електронни пари.