АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Малките и средните предприятия са в основата на европейската икономика: те наброяват около 24 милиона и съставляват 99% от всички компании в ЕС. Тези предприятия произвеждаха над половината от БВП на ЕС и предлагаха работа на около 100 милиона души преди началото на пандемията.


Финансовата криза през 2009 година, когато най-силната европейска икономика се сви с 5,7%, засега е най-големият икономически спад в историята на Федералната република.


С новата администрация във Вашингтон и срещата на върха между ЕС и САЩ, планирана по-късно тази година, Европейският парламент казва, че е време да се поднови трансатлантическото партньорство - от борба с пандемията Covid-19 и възстановяване, до изграждане на устойчива, неутрална към климата икономика и укрепване на демокрацията по света.


В светлината на резултатите от четвъртото тримесечие централната банка посочи, че се придържа към предишната си оценка, че втората по големина икономика в еврозоната се е свила с 9% през 2020 г.


В края на 2020 г. американската икономика загуби работни места за пръв път от осем месец, тъй като САЩ бяха засегнати много тежко от последната вълна на коронавирусната пандемия, което принуди редица бизнес отново да затворят врати и да съкратят свои служители, показват данни на Министерството на труда.


Първо, трябва да се увеличи добивът на петрол; второ, хората да се пренасочат от спестяване към потребление. Финансовият експерт Александър Осин смята, че реалният БВП на Русия може да стигне нивото от 2019 г. за година - година и половина, тоест към края на 2021 или средата на 2022 г.,


Министърът на здравеопазването Костадин Ангелов уточни, че страната ни е поръчала 500 хиляди ваксини от "Модерна", които ще бъдат за 250 хиляди граждани. Първата индикативна доставка е планирана за 11 януари, когато ще пристигнат 2 хиляди дози, посочи той.


Експерт от ИПИ: Въпреки административната тежест антикризисните мерки са спасили много бизнеси от фалит. Икономистът смята, че изходът от кризата е рестарт на инвестиционния процес. Той даде за пример IT сектора, където през изминалата 2020 г. са създадени над 7500 работни места.


Това са: проф. Николай Витанов, проф. Иван Христов, проф. Валентин Попов, проф. Стойчо Язаджиев, проф. Георги Вайсилов, проф. Николай Денков, проф. Димитър Цалев, проф. Петър Кралчевски /1956-2020 г./, проф. д-р Иво Грабчев, проф. Красимир Данов, проф. Иван Т. Иванов, доц. д-р Мича Каравацева.


По време на правителството заседание министърът на здравеопазването Костадин Ангелов информира, че ваксинацията върви по план и вече са ваксинирани 3844 души в цялата страна.