АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Държавите-членки на ЕС са внесли 379 000 тона подправки от страни извън ЕС през 2019 г. Джинджифилът представлява най-големият дял от този внос (111 000 тона), следван от червен пипер и бахар (94 000 тона) и пипер (69 000 тона).


Правителството одобри трети допълнителен бюджет от антикризисни мерки на стойност от около 708 милиарда долара, който включва около 40 трилиона йени под формата на директни фискални разходи и се фокусира върху инвестиции в нови области на растеж като зелени и цифрови иновации.


Работата по всички основни строителни дейности за реализация на интерконектора продължава; газопроводът ще предостави нови възможности за внос на LNG, които могат да променят енергийната карта на региона


Pycия нe ycпя дa зaмeни дocтaвĸитe нa ocнoвнитe ĸaтeгopии внocни пpoдyĸти c вътpeшнo пpoизвoдcтвo, поĸaзвa пpoyчвaнe нa HPA. Eвpoпeйcĸитe дocтaвчици бяxa зaмeнeни oт ĸoмпaнии oт дpyги cтpaни и cпopeд eĸcпepти в peдицa cлyчaи нe cтaвa въпpoc зa пoдмянa, a зa peeĸcпopт.


В преобладаващото мнозинство от държавите-членки на ЕС „Жилище, вода, електричество, газ и други горива“ представлява най-съществено перо в разходите на домакинствата.


На месечна база обаче се наблюдава увеличение на оборота спрямо предходния месец при търговията на дребно с нехранителни стоки - с 2.8%, при търговията на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия се запазва нивото от предходния месец, а при търговията на дребно с автомобилни горива и смазочни материали е отбелязано намаление с 0.7%.


През септември 2020 г. спрямо август 2020 г. нарастват доставките на пропан-бутанови смеси - със 17.5%, и природен газ - с 9.6%. Намаляват доставките на твърди горива - с 11.7%, безоловен бензин - с 6.0%, дизелово гориво - със 17.7%, и електроенергия - с 3.4%.


По стоковите борси и тържищата в страната през третата седмица на ноември (16-20) най-много са поевтинели оранжерийните домати и морковите, а най-много са поскъпнали червеният пипер и краставиците от внос.


През периода януари - август 2020 г. при износа на стоки от България за ЕС най-голям ръст в сравнение със същия период на 2019 г. е отбелязан в секторите „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ (46.1%) и „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (35.5%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти“ (41.8%).


Българският общ износ и внос на стоки към и от Европейския съюз и трети страни се понижава слабо през септември, показват предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ), които потвърждават продължаващото негативно въздействие на коронавирусната пандемия върху международната търговия на нашата държава. Спадът при вноса и износа обаче е доста по-скромен, отколкото през предходните месеци.