АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Списъкът, който сега е представен на държавите членки на ЕС, се основава на предложение на Европейската комисия от май и първоначално обхващаше предимно промишлени и селскостопански стоки на стойност около 95 млрд. евро.


Цените на основните хранителни стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Има множество оферти за продажба на семена и ядки на цени от 2500 до 6800 лева за тон. При индустриалните стоки имаше сделки за гориво за отопление на 2125,80 лв./хил.л и газ пропан бутан на 916,67 лв./хил.л. Скрап от черни метали се продаде от 298,40 до 324,95 лева за тон.


През юни 2025 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: „Развлечения и култура“ (2.8%), „Ресторанти и хотели“ (1.3%), „Алкохолни напитки и тютюневи изделия“ (0.8%) и „Транспорт“ (0.7%). Намаление е регистрирано в: „Облекло и обувки“ (-0.6%), „Съобщения“ (-0.2%) и „Разнообразни стоки и услуги“ (-0.1%).


В малката кошница някои продукти растат на годишна база дори с 20 -30%. Ние вече имаме едно сериозно увеличение на най-насъщните ни стоки и услуги, отбеляза лидерът на КНСБ Пламен Димитров в тв интервю. Според него трябва да се активира потребителят като основен контролен орган в пазарния свят, той трябва да наказва този, който е сложил 200-300% надценка.


Износът на стоки от България за ЕС намалява с 4,2% през периода януари - април. През май общият износ на стоки възлиза на 6,5175 млрд. лв. и намалява с 4,6 процента спрямо същия месец на предходната година.


Спрямо предходния месец оборотът се увеличава с 2 процента, показват календарно изгладените данни. През май 2025 г. е отчетено повишение на оборота при "Търговия на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали" - с 2,7 процента.


Спрямо предходния месец оборотът се увеличава с 2 процента, показват календарно изгладените данни. През май 2025 г. е отчетено повишение на оборота при "Търговия на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали" - с 2,7 процента.


Според данните спадът на международните цени на зърнените култури и захарта е компенсиран от по-високите цени на млечните продукти, месото и растителните масла. Индексът, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, през юни 2025 г. е с 5,8 на сто по-висок в сравнение с нивото си година по-рано, но остава доста под пика от март 2022 г.


Тези мерки обаче бяха прекратени в началото на този месец, след като вносът в общността на по-евтино зърно, птиче месо и захар от Киев предизвика протести в много съседни на Украйна държави и по-специално в Полша.


Комисията за защита на конкуренцията изиска детайлна информация от 50 търговски вериги и търговци на дребно на хранителни стоки за управляваните от тях близо 500 обекта в рамките на секторния анализ на пазара на хранителни стоки, който започна миналата седмица и във връзка с данните, получени от съвместните проверки на цените на НАП и КЗП в страната.