АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през изминалата седмица се понижава с 0,14 на сто до 2,175 пункта.


86 % смятат, че е било важно да се предприемат инициативи на европейско равнище за ограничаване на непосредственото въздействие на нарастващите цени на енергията върху потребителите и предприятията през последната година.


Причината е в ниските цени на пшеницата на международните пазари и високата себестойност на продукцията у нас. Същото е положението и при търговията на слънчоглед и царевица от новата реколта. В същото време добивите са по-ниски в сравнение с предходни години заради сушата.


България очаква надеждни доставки и предвидими цени на горивата. Това е казал българският държавен глава Румен Радев по време на разговор днес в президентската институция с ръководството на "Лукойл", съобщиха от Прессекретариата на президента.


Унгарската инфлация се е забавила до 16,4 на сто през август спрямо 17,6 на сто през юли. Това е най-слабият темп на потребителските цени в страната от август 2022 г., когато тя беше на равнище от 15,6 на сто.


Според Статистическата агенция на Косово това се дължи главно с увеличението на потребителските цени при зеленчуците – с 28 процента, дървения материал – с 11,4 процента, мебели, домакински уреди и поддръжка на дома – с 7, 2 процента.


Оборотът отбелязва спад във всички големи групи: търговията на дребно с автомобилни горива и смазочни материали - с 4,6 на сто, търговията на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия - с 0,9 на то, и търговията на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали - с 0,3 на сто.


През второто тримесечие на 2023 г. произведеният БВП възлиза на 42 315 млн. лв. по текущи цени според предварителните данни (табл. 1 от приложението). На човек от населението се падат 6 564 лв. от стойностния обем на показателя.


На ССБ търговията през август е доста по-спокойна. Котировките "продава" за хлебна пшеница за тази седмица са от 470 до 591 лв./тон, купувачите не са готови да плащат повече от 320 лв./тон, доставено до купувач (DAP).


Максималната цена на дребно за бланширания ориз, който се консумира от много филипинци, е фиксирана на 41 песос (68 евроцента) за килограм и 45 песос за бланширана ориз от най-добро качество. Тези нови ценови лимити, които влизат в сила незабавно, са с 25 на сто под наблюдаваните тази седмица цени на пазарите в Манила.