АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Той възлиза на 64,23 милиарда леи (еврото се разменя за 5,07 леи), съобщава телевизия Диджи 24, позовавайки се на данни на Министерството на финансите. Телевизията отбелязва, че спрямо същия период на миналата година бюджетният дефицит е по-малък като процент, но е по-висок като сума.


Излишъкът на ЕС в търговията със стоки през април 2025 г. е 7,4 милиарда евро, а на еврозоната - 9,9 милиарда евро, според първоначалната оценка на европейската статистически агенция Евростат.


През 2024 г. държавният дълг на Италия ще достигне близо 3 трилиона евро, или 135,3 на сто от БВП. Това е второто по големина съотношение на държавен дълг спрямо БВП в еврозоната след Гърция.


Спадът идва на фона на рекордното ниво на нетните чуждестранни активи, които са нараснали с 12,9 на сто на годишна база до около 533,05 трилиона йени (3,7 трилиона долара) в края на 2024 г. Първо място е Германия, Япония, Континентален Китай, Хонконг и Норвегия.


Икономическият растеж постоянно се забавя след скок през 2021 г. след края на пандемията, а ЕК прогнозира бюджетен дефицит от 8,6 % през тази година и 8,4% през 2026 г. Към момента Румъния има най-ниския инвестиционен рейтинг според три агенции - S&P, Fitch и Moody's. И трите агенции дават на страната "отрицателна" перспектива.


През януари-април 2025 г. салдото на касова основа на централното правителство отчете излишък от близо 1, 9 милиарда евро спрямо дефицит от 570 милиона евро за същия период на 2024 г.


През първия месец на годината износът е достигнал 19 милиарда евро, което е с 4% повече, отколкото година по-рано. Вносът е нараснал още по-рязко - със 7% на месечна база и с 19% на годишна база до 16 милиарда евро, подхранван от по-високите цени на какаото и кафето. Търговският излишък се е свил до 3 млрд.евро, което отразява увеличените разходи за внос.


Министерството на финансите съобщи, че нетните мита през април възлизат на 16 млрд. долара, което е с около 9 млрд. повече в сравнение със същия период миналата година. Увеличението се случи през месец, в който президентът Доналд Тръмп повиши митата върху китайските стоки до 145% като същевременно наложи поне 10% налози върху вноса на стоки от други държави.


Общият търговски излишък на Унгария се е увеличил до 1,77 млрд. евро през март от 1,6 млрд. евро през същия месец на миналата година, сочи друг доклад на унгарската статистика.


Показват предварителни данни на Националния статистически институт. Това е максималното допустимо ниво по този показател, което страната трябва да има, за да въведе еврото. Дългът е в размер на 48,8 милиарда лева или 24,1% от БВП, при максимално допустима граница от 60 на сто.