АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) е създадена преди 30 години. Днес в организацията членуват 600 български и германски фирми.


Очакванията на анкетираните за търсенето на услуги и за продажбите в търговията на дребно през следващите три месеца се влошават. Очакванията за износ в промишлеността също са леко занижени. Единствено предприемачите в строителството имат оптимистични очаквания за дейността си.


Нетните приходи от износ на страната от търговията с олио са се повишили от около 250 млн. евро преди пандемията (2019 г.) до близо 1,2 млрд. евро през 2022 г. Тази промяна е подкрепена от възможността да се внесе слънчоглед от Украйна, макар тенденцията да е видима още преди войната.


Между 60 и 70 милиона лева се очаква да бъде загубата за тази година на "Български пощи", съобщи заместник-министърът на транспорта Григори Григоров по време на блиц контрола в ресорната парламентарна комисия.


Браншът има пет искания към управляващите: Да продължи забраната за внос на земеделски стоки от Украйна, като се разшири с вето и върху плодове, зеленчуци месо, мляко и мед.


Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през изминалата седмица се понижава с 0,14 на сто до 2,175 пункта.


През август 2023 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: транспорт (+4.6%), здравеопазване (+0.6%), ресторанти и хотели (+0.6%) и разнообразни стоки и услуги (+0.4%). Намаление е регистрирано в групите: облекло и обувки (-2.3%), съобщения (-0.6%) и жилища, вода, електроенергия, газ и други горива (-0.3%).


Те бележат ръст от 17.6% повече спрямо същия месец на предходната година. Отчетеното увеличение е както от чужди граждани - с 19.5%, така и от български - с 13.2%.


През периода януари - юни 2023 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 5.4% спрямо същия период на 2022 г. и е в размер на 28 367.0 млн. лева.


От бира и шоколади през бяла техника до луксозни автомобили: в магазините в Москва все още има германски стоки. Въпреки санкциите, наложени от Запада на Русия заради войната срещу Украйна. Какво е обяснението?