АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Събитието е реализирано като част от международния проект New Inherit, в който ГРАДОСКОП и пет европейски организации изследват устойчиви стратегии за обновяване на индустриалното наследство и превръщането му в модерни публични пространства в Германия, Испания, Италия, Белгия, Кипър и България.


Сред страните с най-големи икономики в ЕС през юни 2025 г. Индексът за икономическото доверие се влошава значително във Франция (-3,4 пункта), следвана от Испания (-1,4) и Германия (-0,8), докато се подобрява в Полша (+1) и остава като цяло стабилен в Италия и Нидерландия (+0,2 за всяка).


Бюджетният дефицит нараства с приблизително 692 млн. лева през май спрямо април до 2,606 млрд. лева на касова основа, което се равнява на 1,2 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт на страната, сочат данните на Министерството на финансите.


Индексът на потребителските цени се покачва до 2,2 на сто през юни след 2 на сто през май. Икономисти очакваха инфлацията да остане без промяна.


За периода от януари до март брутният вътрешен продукт (БВП) на иберийската страна се е повишил с 2,8 на сто на годишна база, след като се разшири с 3,3 на сто през предходното тримесечие.


Развиващите се страни са отчели приток на преки чуждестранни инвестиции в размер на 435 млрд. долара, което е средно около 2,3 на сто от техния брутен вътрешен продукт (БВП) и е едва половината от пика, наблюдаван през 2008 година.


По предварителни данни през първо тримесечие на 2025 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на един зает се увеличава реално с 1.5% в сравнение със същото тримесечие на предходната година.


ЕК одобри включването на нов продукт в регистъра на схемите за качество на селскостопанските продукти и храни: „Странджански билков чай“ от България като защитено наименование за произход (ЗНП).


Най-високо е нивото на безработицата през април в Испания (10,9 на сто), Финландия (9,1 на сто) и Швеция (8,5 на сто). Най-ниско е в Чехия и Малта (по 2,7 на сто), в България и Полша (по 3,3 процента), и Германия (3,6 на сто). Данните са сезонно изгладени.


Брутният външен дълг в края на март 2025 г. възлиза на 48 675.5 млн. евро, което е с 3806.8 млн. евро (8.5%) повече в сравнение с края на март 2024 г. (44 868.8 млн. евро, 43.3% от БВП). Това паказват данните на БНБ.