АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Частната руска енергийна компания "Лукойл" и египетската "Гануб Ел Уади Петролеум Холдинг - Ганоуп" (Ganoub El Wadi Petroleum Holding Company - Ganope) подписаха споразумение за проучване и добив на петрол в район в близост до курорта Хургада, предаде ТАСС, позовавайки се на информация от министерството на петрола и минералните ресурси на Египет.


Кабинетът ангажира над 2,5 млрд. паунда ($3,4 млрд.) за изграждане за малки модулни реактори. "Ролс-Ройс" ще сключи стратегическо партньорство за развитие с държавната компания "Грейт Бритиш енерджи" (Great British Energy) след одобрение от регулаторните органи.


Стоманодобивната компания "Бритиш стийл" (British steel) обяви, че се отказва от плана си за съкращаване на служители в последните две работещи доменни пещи в страната, чието затваряне беше обявено от китайския собственик, преди правителството да поеме контрола върху компанията, предаде Франс прес.


Руският президент Владимир Путин издаде указ, с който удължи срока за продажбата на дела на американската компания "Ексън Мобил" (ExxonMobil) в проекта "Сахалин-1" до 1 януари 2026 г. През есента на 2022 г. операторът на проекта за втечнен природен беше сменен от новорегистрирано дъщерно дружество на "Роснефт" - "Сахалинморнефтегаз-шельф".


Комбинираните зареждания на петрол в Новоросийск от страна на "Роснефт" и "Лукойл" през юли ще спаднат с около 220 000 барела дневно в сравнение с миналия месец, показват изчисления на медията, базирани на пазарни данни.


Заяви главният изпълнителен директор на авиационната група Ай Ей Джи (IAG) Луис Галего. Част от групата са авиокомпаниите "Бритиш еъруейз" (British Airways) и "Райънеър" (Ryanair). "Ако не позволим консолидация, ще унищожим авиокомпаниите в Европа", каза Галего на конференция.


След руската инвазия в Украйна, през септември 2022 г. Берлин постави активите на "Роснефт" в Германия, включително петролната рафинерия "Швет" (PCK Schwedt), снабдяваща с горива Берлин, под попечителство.


Германският министър на икономиката Роберт Хабек е уведомил преди дни "Роснефт", че правителството планира да изземе германските активи на компанията, допълвайки, че ще вземе всички мерки, за да защити правата на акционерите.


От "Шел" посочиха, че очакват сделката да бъде сключена до края на първата половина на 2024 г. Десетилетия наред петролът за рафинерията, която е мажоритарна собственост на руската държавна компания "Роснефт", се доставяше от Русия чрез тръбопровода "Дружба".


Индия е най-големият купувач на руския суров петрол "Уралс" през март. Очаква се доставките за Индия да са над 50 на сто от целия износ по море на "Уралс" за текущият месец, като Китай се нарежда на второ място.