АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Право на субсидии имат стопани, на които са издадени констативни протоколи през 2025 г. за 100 процента пропаднали площи с напълно унищожени земеделски култури, причинени от измръзване/слана тази година, за които е констатирано спазването на изискванията за добро агротехническо състояние след извършена проверка.


Тези мерки обаче бяха прекратени в началото на този месец, след като вносът в общността на по-евтино зърно, птиче месо и захар от Киев предизвика протести в много съседни на Украйна държави и по-специално в Полша.


Законопроектът предвижда създаването на специална правна уредба на договорите за изкупуване на земеделски продукти и дефинира статута на първите изкупвачи. Въвежда се задължителна писмена форма на договорите за изкупуване на първични земеделски продукти и се определя минималното задължително съдържание на договорите за изкупуване.


Предвижда се 230 000 ха земеделски земи да се защитават от 21 нови ракетни площадки, изградени в област Плевен, 4 – в област Ловеч и 3 – в област Велико Търново. В цялата страна с ракетен способ към момента се защитават над 2 млн. ха в силно градобитните райони в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен и Хасково.


Ставките, по които е оторизирано плащането, са определени със заповед на министъра на земеделието и храните (PД09-552 от 04.06.2025г.). Те се разпределят както следва: за обработваеми земи – 61,15 лв. на хектар; за трайни насаждения – 321,55 лв. на хектар; за постоянно затревени площи – 11,50 лв. на хектар.


Припомняме, че през 2023 г. усвоеният ресурс по помощта е в размер на 1 487 330 лв. от 277 земеделски стопани, а през 2024 г. от подпомагането са се възползвали 274 стопани, които са получили 1 312 657 лв.


Еко схемата е „Разнообразяване на отглежданите култури“ (Еко-РОК) за Кампания 2024. Средствата се разпределят между 21 317 земеделски стопани.


Само за първите три месеца на годината у нас са влезли повече работници от чужбина, отколкото през цялата 2024 година, съобщи министърът на труда и социална политика Борислав Гуцанов.


Водят се преговори за разширяване на вноса от България, която е четвъртият най-голям доставчик на пшеница за Египет, чрез директни сделки с агенцията за внос на земеделски продукция "Мостакбал Миср" или чрез бартерна система.


Финансовата подкрепа се разпределят между 14 019 земеделски стопани, които отглеждат фасул (за зърно), леща, нахут, грах за зърно (зимен и пролетен), фъстъци, соя, бакла, люцерна, еспарзета, фий, детелина, вигна, бурчак, лупина, звездан, както и смески от тях.