АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Scope Ratings повиши дългосрочния кредитен рейтинг на България на ’A-’ от ’BBB+’ в местна и чуждестранна валута, съобщават от Министерството на финансите. С тази оценка България за първи път получава рейтинг, който е от високия инвестиционен клас. Перспективата пред рейтинга е стабилна, се отбелязва в съобщението.


Агенциите повишиха дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна валута на ‘BBB+’ със стабилна перспектива, което е най-високата степен от инвестиционните рейтинги от средния клас.


Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BBB/A-2'. Перспективата пред рейтинга остава положителна.


Икономическият растеж постоянно се забавя след скок през 2021 г. след края на пандемията, а ЕК прогнозира бюджетен дефицит от 8,6 % през тази година и 8,4% през 2026 г. Към момента Румъния има най-ниския инвестиционен рейтинг според три агенции - S&P, Fitch и Moody's. И трите агенции дават на страната "отрицателна" перспектива.


Решението на Moody's да понижи кредитния рейтинг на САЩ идва на фона на нарастващия дълг и хроничния дефицит в бюджета, които поставят под съмнение устойчивостта на американската икономика. Прогнозите на агенцията показват, че до 2035 г. разходите за лихви може да достигнат 30 на сто от фискалните приходи.


Рейтинговата агенция потвърди и определения рейтинг за подкрепа на акционерите (SSR) на 'А-' и краткосрочния кредитен рейтинг (IDR) на 'F1', както и рейтинга за жизнеспособност на ОББ (VR) на 'bb+'.


Рейтингът на България е подкрепен от силната външна и фискална позиция на страната в сравнение с държавите със същия рейтинг, надеждната политическа рамка от членството в ЕС и дългогодишното функциониране на режима на паричен съвет.


От 2020 г. насам дългът на нацията – най-високият в еврозоната – се е свил с повече от 40 процентни пункта, достигайки 154 на сто от брутния вътрешен продукт през 2024 г. и се очаква да спадне допълнително до края на тази година.


Първоначалните оценки за него са в съотношение 39% положителни срещу 29% отрицателни, предишния редове кабинет бе с оценки 35%:23%), а с най-висок стартов потенциал през последните 15 години е било първото правителство на Бойко Борисов от 2009 година (47%:8%)


Това заяви унгарският премиер Виктор Орбан. Новината беше съобщено лично от него след посещението му в България, където той имаше срещи с президента Румен Радев и лидера на най-голямата парламентарна партия ГЕРБ-СДС Бойко Борисов. MOL е единственият кандидат от ЕС.