АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Спрямо предходния месец оборотът се увеличава с 2 процента, показват календарно изгладените данни. През май 2025 г. е отчетено повишение на оборота при "Търговия на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали" - с 2,7 процента.


Институтът планира да публикува отделен доклад за активността в сектора на услугите през месец юни в четвъртък (3 юли). Икономистите очакват Пи Ем Ай в сектора на услугите да се повиши леко до 50,5 пункта през юни от 49,9 пункта през май, като стойност над 50 пункта показва растеж.


Това е сложен юридически и стратегически процес, който може да отключи нови възможности за растеж, оптимизация и пазарна експанзия. Особено в динамичната икономическа среда днес, сливанията и придобиванията (или M&A сделки) се използват все по-често от български и международни компании.


За да бъде стимулиран икономическия растеж на Германия, са заложени инвестиции в размер на 115,7 милиарда евро (134 милиарда долара) през 2025 г. и 123,6 милиарда евро през 2026 г. спрямо 74,5 милиарда евро през 2024 г.


British Business Bank ще осигури финансиране в подкрепа на местните предприемачи в размер на 6,6 милиарда британски лири (8,83 милиарда долара) за подкрепа на иновациите и индустрията.


Предварителният композитен индекс на мениджърите по доставките PMI в еврозоната на Hamburg Commercial Bank, изготвен от S&P Global и разглеждан като добър ориентир за растежа, се е задържал на майското ниво от 50,2 пункта.


На 19 юни в Информационната система „Бизнес статистика“ на Националния статистически институт са въведени общо 432 097 годишни отчети. Най-голяма е групата на отчетите, въведени от нефинансови предприятия, съставящи баланс - 279 038, следвани от нефинансовите предприятия несъставящи баланс и физическите лица, осъществяващи стопанска дейност - 73 129.


Ново, трето поред национално проучване на Siemens България и Германо-Българската индустриално-търговска камара хвърля светлина върху перспективите и трудностите пред цифровата трансформация. Финансови ограничения и човешкият фактор остават основни пречки за напредъка.


Годишната класация на IMD, оценява страните по четири стълба: икономическа ефективност, правителствени политики, бизнес среда и инфраструктура. България получава добри оценки за макроикономическа стабилност, с ниска инфлация, балансиран текущ баланс и едно от найниските нива на безработица в ЕС.


ОПЕК остави в месечния си доклад прогнозите си за растеж на световното търсене на петрол непроменени през 2025 и 2026 г. след намаленията през април, твърдейки, че икономическите перспективи са стабилни въпреки опасенията относно търговията.